szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Idén eddig “csak” egy bő Nógrád megyényi esőerdő tűnt el Brazíliában.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

Négy éve nem látott mértékűre csökkent az kiirtott erdőterület nagysága Brazíliában az Amazonasnál, a tavalyi hasonló időszakhoz képest 34 százalékkal kevesebb erdőt pusztítottak el 2023 első felében — írja a Reuters a brazil kormány kimutatására hivatkozva.

Idén eddig 2649 négyzetméternyi esőerdő tűnt el, ilyen alacsonyan utoljára 2019-ben állt ez az érték, ami azonban

így is nagyobb, mint teljes Nógrád megye plusz Zalaegerszeg alapterülete

(azaz 2544 plusz 102 négyzetkilométer). Csak júniust vizsgálva — idén ebben a hónapban 663 négyzetkilométernyi erdőt vágtak ki — tavalyhoz képest 41 százalékos az erdőpusztítás visszaesése.

Nagyon pozitív, de továbbra is túl magas az erdőirtás mértéke — idézték a WWF brazíliai szervezetének munkatársát.

A csökkenésben jelentős szerepet játszottak a tavaly megválasztott, és januárban beiktatott új elnök Luiz Inacio Lula da Silva által bevezetett szigorúbb környezetvédelmi előírások, amiket elődje, Jair Bolsonaro igencsak felphuhított, arra hivatkozva, hogy a sok helyen védett erdő helyén kialakított mezőgazdasági területek és bányák majd hozzájárulnak a szegénység felszámolásához.

Hogy az egész éves adat miként alakul, az még kérdéses, mint a hírügynökség jelzi: még előttünk áll az erdőpusztítás és erdőtüzek július-szeptemberben szokásos csúcsidőszaka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

HVG HVG Hetilap

Ritkul az Amazonas-vidék

Közeledik a szavannává válás felé a világ legnagyobb háborítatlan őserdeje az Amazonas folyó mentén – figyelmeztet az angol Exeteri Egyetem kutatócsoportja által közzétett tanulmány. Ez azt jelenti, hogy mind több az a rész, amely a szárazságból és a földhasználat változásából már nem tud magához térni. Az 5,5 millió négyzetkilométeres kiterjedésű esőerdő a Föld tüdejének számít, és meghatározó szerepet játszik a légkörbe kibocsátott, üvegházhatást okozó szén-dioxid elnyelésében. A tudósok azt nem határozták meg, hogy a füves szavannává átalakulás mikor válik visszafordíthatatlanná, ám van, aki azt jósolja, hogy az évszázad végére hatalmas pusztítást végezhet az emberi beavatkozás. A tanulmány készítői a számításaikhoz nem szimulációs modelleket használtak, hanem két évtized műholdas felméréseit elemezték. Arra jutottak, hogy az eltelt időben a hatalmas esőerdő háromnegyed részének csökkent az ellenálló képessége. Az ezredforduló óta a Föld legnedvesebb vidéke már három szárazságon esett túl, és megállíthatatlanul harapnak ki belőle részeket a fákat felégetve mezőgazdasági területeket kialakítók. Az utóbbi fél évszázadban az Amazonas-vidék a faállományának a hatodát veszítette el, s az ütem a legnagyobb részt ellenőrző Brazíliában egy ideig lassult ugyan, ám a szélsőjobboldali Jair Bolsonaro elnöksége idején újra gyorsulni kezdett.