szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A testméret meghatározó a kutyák öregedési mintázatában – állítják az ELTE tudósai.

Az ELTE Etológia Tanszék kutatói 15 ezer kutya adatai alapján megállapították, hogy a nagyobb kutyáknál korábban, 7-8 éves kor körül kezdődik az öregedés, míg kisebb kutyáknál csak tíz-tizenegy éves korban, ugyanakkor nagyobb testű kutyáknál a hanyatlás üteme is lassabb, mint kisebb testűeknél – olvasható az egyetem honlapján.

A különböző fajtájú kutyák átlagos élettartama akár kétszeres különbséget is mutathat. Az óriás termetű kutyák átlagosan hét évig élnek, míg a kicsik tizennégyig. Váratlan eredménye a kutatásnak, hogy a hosszú orrú kutyák, például az agarak, illetve a fajtatiszta kutyák esetében nagyobb a kockázata az időskori kognitív hanyatlás kialakulásának.

„Azoknak, akik kisebb méretű kutyát szeretnének, de nem akarják megkockáztatni, hogy idős korára esetleg súlyos mentális problémái legyenek, vagy nagyobb méretű kutyát szeretnének, de nem akarják megkockáztatni, hogy akár 7-8 évesen egészségügyi problémái legyenek, azoknak javasoljuk, hogy a tíz-harminc kilogrammos mérettartományból válasszon magának kedvencet” – magyarázta Turcsán Borbála, a kutatásból készült, a GeroScience című szaklapban is megjelent tanulmány egyik szerzője. „Eredményeink alapján ezek a kutyák maradnak a várható élettartamukhoz képest a leghosszabb ideig egészségesek.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!