A hatvanas évek elején Ausztrália egyike volt annak a 46 országnak, amelyekben Contergan és Distaval néven forgalmazták a thalidomide hatóanyagú, enyhe nyugtató hatású gyógyszereket a reggeli rosszulléttel küzdő kismamák számára. Az orvosok akkoriban azt mondták a terhes nőknek, hogy a gyógyszer biztonságos, de mint később kiderült, a hatóanyag miatt a gyermekek súlyos rendellenességekkel születtek.
A gyógyszert, amely miatt az egész világon megváltozott később a gyógyszergyártás, Ausztráliában 62 éve vonták ki a forgalomból, ennek az évfordulója alkalmából Anthony Albanese miniszterelnök szerdán az ausztrál parlamentben hivatalosan is bocsánatot kért a thalidomide okozta fejlődési rendelleneségben érintettektől.
„A többezer torzszülött átszabta a gyógyszergyártást"
Ötvenévesek az úgynevezett Contergan-bébik, akik az ötvenes évek végén a hasonló nevű gyógyszer következtében torzszülötten, kéz vagy láb, sokszor mindkettő nélkül jöttek a világra. A tragédiát okozó szer hatóanyaga ismét forgalomba került, miközben a gyógyszerfejlesztő máig nem ismerte el hibáját.
„Ma Ausztrália népe, a kormány és ennek a parlamentnek a nevében teljes, fenntartások nélküli és régóta esedékes bocsánatkérést nyilvánítunk minden thalidomide-túlélőnek, családjuknak, szeretteiknek és a róluk gondoskodóknak" – mondta Albanese.
„A thalidomide-tragédia országunk és a világ történetének sötét fejezete."
Az ausztrál miniszterelnök szerint a tragédiát az okozta, hogy az 1960-as években még nem volt megfelelő rendszer a gyógyszerek hatásának értékelésére.
Thalidomide survivor says apology is long overdue
Trusted and independent source of local, national and world news. In-depth analysis, business, sport, weather and more.
Trish Jackson, akinek szív- és tüdőproblémái, valamint végtagdeformitásai vannak a gyógyszer miatt, üdvözölte a bocsánatkérést.
Az a sok év, amíg politikusok falaiba ütközve küzdöttünk, végre kifizetődött
– mondta Jackson az ausztrál ABC televíziónak. A bocsánatkérést ugyanis még 2019-ben javasolta egy szenátusi jelentés, amely az idősödő thalidomide-túlélők számára nyújtott támogatásokat vizsgálta. A kormány csütörtökön egy másik javaslatnak is eleget tesz azzal, hogy Canberrában emlékművet avat a thalidomide-túlélők és családjaik elismeréseként.
Ausztrália 2020-ban létrehozott egy támogatási programot, amely 148 túlélőnek nyújt élethosszig tartó segítséget, és Albanese elmondta, hogy kormánya újra megnyitja a programot azon túlélők előtt, akik még nem regisztráltak.
Az érintetteket képviselő Jackson ugyanakkor arról beszélt, hogy a támogatási programot egyszerűsíteni kellene, mert jelenleg annyira nehéz még a gyógyszerekre elköltött pénz visszaigénylése is, hogy sok túlélő egyszerűen bele se kezd.
Arról is beszélt, hogy még mindig vannak olyan ausztrál orvosok, akik soha nem hallottak a thalidomide-ról, és nem is értik a túlélők problémáit, pedig
nem csak a hiányzó végtagokról van szó. Nagyon sok belső károsodás is van. A thalidomide olyan szer, amely folyamatosan problémákat okoz
A német Grünenthal gyógyszergyár által kifejlesztett thalidomide hatóanyagú gyógyszerek miatt világszerte mintegy 80 ezer gyermek halt meg még születése előtt, további mintegy 20 ezer gyermek pedig különböző súlyos fejlődési rendellenességgel született.

A botrányt követően világszerte felülvizsgálták a gyógyszer-engedélyezési szabályokat. A történtek miatt tovább erősödött az amerikai élelmiszer- és gyógyszerellenőrzési hatóság tekintélye, amely az Egyesült Államokban soha nem engedélyezte a gyógyszert.
Egy ausztrál nő, aki végtagok nélkül született, 2021-ben több millió dolláros kártérítést kapott peren kívüli egyezség nyomán a gyógyszer helyi forgalmazójától, a Diageótól.
A Diageo 2010-ben 45 ausztráliai és új-zélandi áldozat számára vállalta 50 millió ausztrál dollár (11,3 milliárd forint) kifizetését.