A groteszktől az emberi léptékig – ezt kínálják idén az adventi vásárok
Ismét körbejártunk néhány adventi vásárt, keresve a karácsonyi hangulatot és a megfizethető sült kolbászt. Az előbbi ugye főleg az ember lelkében születik meg, az utóbbiért viszont súlyos ezreseket kell fizetni a legtöbb helyen. Mindenesetre a nyugati turistákra szabott árfekvésen túl is találtunk helyeket, ahol meglegyinthet minket a karácsony szelleme.
Vörösmarty téri Classic Xmas
Bennem a kürtőskalács illatú és alakú, autós légfrissítőnél tört el valami, talán a belső ellenállásom. A kürtőskalács illatú és alakú, autós légfrissítő valami olyan túltolt abszurditása a világnak, amitől az ember elkezdi más fénytörésben látni a világot, mint Örkény István elképzelt embere, aki előrehajolva, a lábai közt hátranézve nézi a fejjel lefelé zajló temetést. Innentől fejjel lefelé látjuk, amint a lábaitól lefelé lógó szakács felreszeli a krumplit, összekeveri liszttel és tojással, az így kisütött tócsnira kevéske húst rétegez, felhelyezi az ételkölteményt a fejjel lefelé lógó pult tetejére, és büszkén kiírja rá tótágast álló betűkkel, hogy tízezer-ötszáz forint. Lám, a Vörösmarty téri karácsonyi vásár nem agyrém, hanem groteszk. Ha komédiának nézzük, legott mulattatni fog.
Az is igaz persze, hogy az átlagember évről évre, Vörösmarty téri karácsonyfaégőkkel egyszerre menetrendszerűen felgyúló méltatlankodása teljesen felesleges, hiszen az itteni vásár jó felét elfoglaló ételes bodegák melletti számos ülőhely még egy hétköznapi estén, zuhogó esőben is kivétel nélkül mind foglalt, ha pedig ennyien megveszik az itt egyenesen olcsónak számító, 6500 forintos marhapörit, a 8500 forintos báránycombot vagy azt a horrorfilmbe illően ijesztő rémtárgyat, amely egy 2200 forintos lángosból és rajta egy 5500 forintos sült kolbászból áll, akkor miért is ne adnák ennyiért az ennivalót. A forralt bor 1350 forintért pedig direkt megéri, hiszen mindössze 550 forinttal drágább, mint egy pohár víz.
Hogy azonban annyival kevesebb lélek bolyong az árusbódéknál, mint a csámcsogóban, részben érthetetlen, részben viszont tökéletesen érthető. Érthetetlen, hiszen a Vörösmarty térnek voltaképpen nincs rossz hangulata: a bódék szellősen sorjáznak egymás mellett, a testi érintkezés mások prémkabátjával könnyen elkerülhető, a tér szélén bájos kisvasút futkároz, amikor nem esik – mellette szigorú tábla osztja intelmeit: „Mindenkinek kötelező kapaszkodni!” –, konzumpokol helyett aránylag ízléses a dzsembori. A kihaltság mégis érthető, hiszen az egy, csak enyhén túlárazott kézműves sört is áruló bódén kívül sehol nem kapni semmit, aminek legalább egy kicsike értelme lenne: csontfésűk és csonthajcsatok, akvarell tündérek, akvarell virágok és bolyhos akvarell kiscicák olcsó képkeretekben, kétségbeesetten a körtemuzsikáját fúvó árus próbálkozik a sarokban, más meg azzal büntetne meg valamiért, hogy ha négy felesleges vackot megveszek, rámsóz még egy ötödiket is.
Mielőtt túlontúl a fejembe száll a vér, kihúzom fejemet a térdeim közül, felegyenesedem, csüggedten nézem, ahogy a fejéről visszaáll a talpára a világ, és hazamegyek, még mielőtt elveszíti sajátos, megérthetetlen logikáját a Vörösmarty tér karácsonyi mikrokozmosza. (Kovács Bálint)
Bazilika
A Szent István téri Bazilikánál lévő adventi vásár a tömegből ítélve ugyanolyan népszerű, mint a közeli Vörösmarty téri, és bár a tér és környéke klasszikus turistacélpont, a vásárban vasárnap délután meglepően sok magyar szót hallani. Az árakat azért itt is a külföldiekre szabták. Kemencés csülköt 9500 forintért, marhapörköltet 6500 forintért lehet enni, de a sajtos-tejfölös lángos is 2200 forintba kerül. Jó hír, már ha ezt lehet így számszerűsíteni, hogy ez utóbbi olcsóbb, mint a közeli Vörösmarty téren. A grill dog 5900, a lepények ára 2000 forinttól 4900 forintig terjed.
Aki kicsit egészségesebb, halas fogásra vágyik, ehet grillezett lazacot 7500 forintért, de ugyanez körettel már 9800 forintba kerül. A mangalicából készült rántott hús 5500 forint, a pankómorzsába bundázott csirkemell szintén 5500 forintban kerül. Ezek az árak köret nélkül értendők. A forralt bor mindig nagyon fogy, 1000-1500 forint közötti áron mérnek 2 decilitert, a gyümölcsös viszont már 1900 forint, 3 deci puncs 4000 forintba kerül. A bombardino, a hütték slágeritala 3000 forint. Teázni már egy ezresből lehet, aki pedig kávét szeretne inni, annak 1200 forintot kell fizetnie. A kürtőskalács egységesen 3200, a rétesek pedig 1800 forintba kerülnek. Aki a hidegben sörre vágyik, 1800 forintért ihat 4 decit.
A központi szabályozás értelmében a magyar vendégeknek egységáron, 1500 forintért kínálnak minden nap változó menüt, de ezt csak az veszi észre, aki a menü alján észreveszi a kézzel odaírt sort. Jó hír, hogy készpénzzel és kártyával is lehet fizetni, tőlem borravalót sem fogadtak el. „Itt minden az evésről szól” – mondta egy nő a barátnőjének miközben utat törtek maguknak a tömegben. Ezt annyiba árnyalnák, hogy tapasztalataink szerint főleg a turisták esznek, a magyarok inkább csak forraltboroznak. A viszonylag bő ételkínálaton kívül csupán néhány szuvenírt árusító bódé kapott helyet, és lehet adakozni a Magyar Ökumenikus Segélyszervezetnek.
A vásárban egy picike jégpálya is van, amely délután 4-től este 8-ig tart nyitva, és legfeljebb 14 éves korig használhatják.
Ottjártunkkor nem találkoztunk fokozott rendőri jelenléttel, mindössze a Sas utcai fronton, valamint a Bazilika posztolt néhány biztonsági ember. (Szász Eszter)
Szentendre
450 forint. Ennyibe kerül a menetjegy a H5-ös HÉV-re, ha (Budapest bérlet birtokában) a Batthyány téren felszállva Szentendrét vesszük célba. A szűk negyvenperces utat estefelé érdemes megtenni, mert olyankor igazán szépek a korzó fényei. Az út hosszáért cserébe nem kell turistákat kerülgetni a karácsonyi fényekbe öltözött város szűk utcácskáin. Ha a Kossuth Lajos utcát követjük, és átkelünk a Bükkös-patakon, már láthatóak a bódék és a karácsonyi vásár jellegzetes sárgás égősorai. A vásár nem nagy, alig több mint egy utca, viszont a meghittséget maga Szentendre kölcsönzi neki (no, meg a fákra szerelt hangszórók és az üzletek elé kitett JBL-ekből áradó zene).
Az Apor híd túloldalán egyből egy keménykalapos gesztenyeárus kínálja a frissen sült csemegét. Az áruk között szétnézve ugyanúgy megtalálhatóak a kötelező bizsuk, mint a bőrdíszművek és kézműves kozmetikai portékák. Persze a kötelező forralt bor sem maradhat el, bár ezen látszik meg legjobban az infláció mértéke: a vásáron 600 forintért árulják decijét, de a sima fűszeres almalé is 300 forint. A kenyérlángost – különböző feltétekkel – 2000 forintért lehet kérni, és körülbelül ez az egységára az ételeknek a bódék pultjainál (kivéve a kürtőskalácsot, ami még kategóriájában is kiemelkedően drága, 2500 forint).
Mi egy helyet találtunk, ahol lehetett SZÉP-kártyával fizetni, és ott le is tettük a voksunkat egy gőzölgő rumos tea mellett (ami a lehető legjobb döntés volt a 0 fokos hidegben). Az árusokat elhagyva, a Fő téren megcsodálható Szentendre karácsonyfája a feldíszített betlehemmel együtt. A szűk kis utcákon barangolva is szét lehet nézni a vendéglők között, a lángos ára hasonló (1850 forint), mint a Dumtsa Jenő utcai vásáron, zeneszó pedig itt is kíséri a látogatót. Érdemes elmenni Szentendrére, de nem a vásáron kapható portékák, hanem a kivilágított téli város látképe miatt. Ha pedig már arra járunk, akkor az Apor hídnál a Patakparty-lángosozóban nemcsak töltött lángos, de még fánk is kapható, a forralt bor ára pedig fele a tíz méterrel odébb, a vásáron kaphatónak (és még finomabb is). (Weisz Balázs)
Óbuda
Nagyon örültünk, hogy újra átöltöztették az óbudai városházát egy gigantikus adventi naptárrá (tavaly valamiért elmaradt), ez ugyanis a gyönyörű, ízléses fényfüzérekkel, a retro körhintával, a betlehemessel, a továbbra is ingyenes korcsolyapályával és a kis színpaddal igazi mesedobozzá varázsolja Fő teret és a környékét. Mindig is az egyik kedvenc vásárunk volt az Advent Óbudán, mert nem túl nagy, bejárható, „emberbarát”, olyan, ahol valóban át lehet érezni valamit a karácsonyi hangulatból. Az ember úgy érzi, hogy ezen a kis területen, mintha többet mosolyognának az emberek.
Ha itt szeretnénk megvenni az ajándékokat is, akkor a néhány szőrmés, szappanos, gyertyás, ékszeres bódé termékei közül kell választanunk. De idén sem a vásárlás miatt érdemes elsősorban kilátogatni Óbudára, a vásár inkább egy hangulatos családi program helyszíne lehet. Hiszen, amíg a korcsolyapályán (ami reggel nyolctól este nyolcig, hétvégén tízig üzemel és lehet bérelni is korcsolyát 1000-1500 forintért) csúszkálnak a gyerekek, a szülők forralt borozhatnak (400-600 forint/dl, az extrábbak 800 ft/dl), sőt akad „sofőrbarát” forralt bor is. A két kedvencünk a meggyes-Cabernet Franc és az áfonyás vörös cuvée. Van tea (200-300 forint/dl, de például a sárgabarackvirágos-rózsaszirmos kézműves tea 890 forint), forró csoki (800 forint/2 dl), puncs (alkoholmentesen 400/dl, rummal 500/dl). Az italokat – a fenntarthatóság jegyében – repoharakban kapjuk meg, amelyeknek az árát ki kell fizetni, de később egy külön erre fenntartott bódéban visszaválthatók.
Akad persze jóféle pálinka, bor, kézműves sör, sokféle kolbász, sonka, lacipecsenye, halételek (a magyaros harcsahalászlé 2890 forint) is. Nincs karácsonyi vásár kürtőskalács nélkül, ami itt nagyobb kiszerelésben 2500 forint, kisebben 1500. A legnagyobb sor egy olyan bódénál volt, amikor ott voltunk, ahol a kürtöskalács mellett lángos is kapható (1000 forint a sima, 2000 a legdrágább kiszerelés), és nem reprezentatív felmérésünk szerint mindenki lángosra várt. De van holland palacsinta (2000 forint), velős pirítós (1400 forint), vagy zsíros kenyér (600–800 forint), és például lengyel parenyicasajt is a Magas Tátra szívéből.
A hétvégi napokon a kisszínpadi programok színesítik a karácsonyvárást, az utolsó előtti hétvégén, pénteken a Misztrál lép fel, szombaton 11-kor Gryllus Vilmos, este az Eszterlánc és a Muzsikás, vasárnap pedig többek között a Kaláka. A negyedik adventi hétvégén a legizgalmasabbnak a Makám és a Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák fellépése ígérkezik. A Karácsonyházban pedig délután 4-8-ig kézműves foglalkoztató várja a gyerekeket, akik karácsonyi díszeket készíthetnek.
Azaz, érdemes kilátogatni akár párosan, akár családdal is Óbudára, pénztárcabarát, hangulatos, igazi karácsonyi hangulatú vásárt találunk ott – ahogy azt már megszoktuk és el is várjuk. (Balla István)
Winter Wonderland by Westend
Azért valljuk be, nehéz karácsonyi csodavilágot teremteni egy pláza tetején, egy szürke parkolóház közvetlen szomszédságában. Jobban belegondolva, kevés lehangolóbb helyet tudunk elképzelni a téli, fényfüzéres, mézeskalács illatú „varázslathoz”, mint a Westend tetőkertjét, úgyhogy értékelni kell a dekorosok erőfeszítéseit, akik azért láthatóan mindent megpróbáltak megtenni annak érdekében, hogy kevés négyzetméteren, de megfeledkezzünk egy kis időre a túlárazott fast fashion boltok és a konzumerizmus vasbeton valóságáról.
Azonban csak hellyel-közzel sikerült a Wonderlandet megteremtőknek az „elvarázsoló” bűverőt kifejteniük. Itt-ott kihelyezett, feldíszített szánok; diótörőbábu; egy, a Westend telefonos alkalmazásával ingyen használható, kivilágított körhinta; egy, a Mikulásnak szánt leveleknek kijelölt piros postaláda; nem sok, úgy 6-7 bódé/food truck és egy kisebb jégpálya várja a látogatókat. Advent második vasárnapján, kora este sem volt itt tömeg, ami egyfelől pozitívum, mert így ide lehet menekülni a plázából, a befülledt kabátok és a karácsonyi bevásárló körutat bonyolítók elől. Másfelől viszont épp a vásári forgatag izgalmas, zsizsegő hangulata hiányzik.
Az árak ugyanakkor kifejezetten jutányosak. Aki a Vörösmarty téren már azelőtt megszédül az 1350 forintos forralt bortól, hogy beleivott volna, az teljes lelki békével szürcsölgetheti a Winter Wonderlandben a forralt bor decijét akár 400 forintért. A lángos is megvan akár 1500 forintból, és nem elvetemült árakon kínálják a churrost, a kürtőskalácsot és a fánkokat sem. A jégpálya a 10 év alatti gyerekek, és az érvényes VI. vagy XIII. kerületi lakcímkártyával rendelkezőknek ingyenesen használható. A Winter Wonderland annyiban nem igazi karácsonyi vásár, hogy nem itt kell keresnünk a kézműves portékák gazdag kínálatát, de ettől még a rendezvényhelyszín nagyon is vásárlásra ösztönöz, csak épp a pénzünket az alattunk lévő üzletekben lehet elkölteni. A koripálya használatának díja ugyanis 1500 forint, amelyet aztán egy ajándékkártya kiváltásával le lehet vásárolni a Westend boltjaiban. Korcsolyát 1200 forintért lehet bérelni.
A tetőkerti „csodavilág” szerintünk legjobb része a középen található sátor, benne bárpulttal, színpaddal, fehér kerti bútorokkal, piros asztaldíszekkel és kedves kivilágítással – megidézve kicsit a hütte hangulatot. Itt az Eötvös10 és a Westend szervezésében az adventi vasárnapokon ingyenes programok várják a kicsiket és nagyokat, felnőtteknek most december 17-re ajánljuk például a Valami Swing együttes koncertjét – a zenekar gitárosával korábban itt interjúztunk. (Csatlós Hanna)
Hegyvidék
A hegyvidéki adventi vásár továbbra is annyira emberi léptékű, hogy már-már szomszédok forralt boros összejövetelének tűnik, és ennek a rendezvénynek még mindig el lehet hinni, hogy az ünnep az emberi találkozásokról szól, nem pedig a fejvesztett konzumálasról, ennek megfelelően a szokásos karácsonyi bódék nagyon szellősen helyezkednek el a polgármesteri hivatal előtti és melletti téren. Cserébe viszont a vásár kurátora elvégezte a házi feladatát, és minőségi kínálatot prezentált azoknak, akik feltétlenül itt szeretnék beszerezni a karácsonyi ajándékokat. Üvegtárgyak, szőrmék, bábok, karácsonyi dekorok, sajtok, kolbászok kaphatók. A határon túl ezúttal is kürtőskaláccsal képviselteti magát a székelyudvarhelyi Lehel Kürtősház jóvoltából, a globalizáció pedig az amerikai minifánk és a burgonya spirálcsipsz képében kúszott be.
Egyébként, ahogy már tavaly, a bódék idén is egységes arculatot kaptak, ami egyfajta letisztultságot kölcsönöz a vásárnak. A hegyvidéki vásár már tavaly vett egy ökofordulatot, részben a klímaválságra, részben a rezsihelyzetre reflektálva, a hagyományos fenyőt felváltotta egy dunai uszadékfából készült karácsonyfa, és ez annyira bejött, hogy idén sem klasszikus fenyőfát állítottak fel, hanem a dizájnos fából készült karácsonyfát.
A téren továbbra is a beszélgetéseket ösztönzik a kihelyezett ülőalkalmatosságok, és persze lehet enni-inni is. Kitelepült a legendás Makk VII-es vendéglő, gulyáslevessel (2390 forint), sült kolbásszal (2490 forint) és töltött káposztával (3990 forint). A kürtőskalácsot 2500-ért árulják (500 forinttal lett drágább, mint tavaly), 2 dl forralt bor 900, 3 dl 1200 forint, a tea ugyanebben a kiszerelésben 550, illetve 750 forint, a gyerekek pedig gyerekpuncsot is ihatnak, 2 decijét 790 forintért. A bódék között keringve pedig olyan különlegességekre is bukkanhatunk, mint az aszalt sárgabarackos fehér forralt bor.
Ami pedig a kellékeket illeti, már nemcsak egy jól megtermelt betlehemet állítottak fel, hanem egy körhintát is. Felhasználóbarát bónusz, hogy a vásár közvetlen közelében fenyőfákat is lehet venni, így a kellemest összeköthetik a hasznossal a kilátogatók. (Vándor Éva)