szerző:
Deutsche Welle
Tetszett a cikk?

Szép, gyors és olcsó: Törökország tömegével vonzza a szépészeti beavatkozásokra vágyó külföldieket. Nemcsak az orr- vagy mellplasztika a keresett: sok férfi például itt végeztet lábhosszabbítást. Egyes műtétek azonban kockázatosak, amivel nem mindenki számol. A Deutsche Welle riportja.

„13 éves korom óta álmodoztam orrplasztika-műtétről” – vallotta be a Deutsche Wellének a 28 éves amerikai Benita Paloja. – „Hallottam, hogy a török orvosok nagyon jók ezen a területen. Néhány barátom is átesett már hasonló műtéten, és mindegyikük elégedett volt”.

A nő részben ismerősei tapasztalatai, részben a kedvező ár miatt döntött végül Törökország mellett. Ötezer dollárt, vagyis körülbelül 1 millió 800 ezer forintot fizetett az orra „rendbetételéért”, és már egy héttel a műtét után hazarepülhetett. A főállásban a pénzügyi szektorban dolgozó, amúgy pedig modellkedő Benita jó érzésekkel gondol vissza a műtétre. Azóta nagyobb az önbizalma, és modellként is több felkérést kap, mint korábban.

Egy ilyen operáció az Egyesült Államokban 30 ezer dollárba kerül. De itt nem kaptam volna akkora törődést és annyi segítőkészséget, mint amit ott tapasztaltam”

– magyarázta.

 

Benita Paloja, privát

Törökországban a koronavírus-járvány óta látványosan fellendült az egészségturizmus. Az egészségügyi minisztériumhoz tartozó, a gyógyturizmust koordináló állami ügynökség, az USHAS szerint 2021-ben több mint 670 ezer külföldi páciens utazott oda azért, hogy valamilyen egészségügyi szolgáltatást vegyen igénybe. Egy évvel később ez a szám már 1,25 millió felett volt, ami 88 százalékos növekedést jelent. 2023 első hat hónapjában a kereslet hasonló szinten maradt.

A szépészeti iparág bevételei ennek megfelelően 2022-ben meghaladták a kétmilliárd dollárt. 2023 első félévében a tavaly februári pusztító földrengés – amelyben több mint 50 ezren meghaltak – a gyógyturizmus növekedésére is hatással volt. De a szakértők szerint a megtorpanás csak átmeneti.

A németek a fő páciensek

A Nemzetközi Esztétikai és Plasztikai Sebészeti Társaság, az ISAPS adatai szerint szépészeti beavatkozás céljából 2022-ben a legtöbb külföldi Németországból érkezett Törökországba, őket a britek és a svájciak követték. A nem sebészeti beavatkozások közül a legnépszerűbbek a botoxszal és hialuronsavval végzett ránctalanító kezelések voltak. A sebészet területén a zsírleszívás, az orrplasztika és a mellnagyobbítás foglalták el az első három helyet.

A törökországi klinikák egyre vonzóbbak a lábhosszabbító műtétek miatt is. A 31 éves amerikai Ash, akinek a nevét kérésére megváltoztattuk, világéletében elégedetlen volt a teste arányaival. Most büszke 184 centiméteres magasságára, amely éppen tizenkét centivel több a korábbinál. „Irtó fájdalmas beavatkozás volt, és a felépülés hihetetlenül hosszú ideig tartott” – emlékezett vissza. De azt mondja, így is megérte neki, sokkal jobban érzi magát a bőrében. Főleg, mert a műtétnek köszönhetően javultak az esélyei a nőknél, akik elmondása szerint most egész más szemmel néznek rá.

Egy tapasztalt isztambuli ortopéd sebész, Yunus Öc azt mondta, hogy csak az elmúlt két évben több mint 200 lábhosszabbító műtétet hajtott végre. „Korábban inkább orvosi szükségszerűségből, balesetek után, növekedési rendellenességek miatt vagy extrém alacsony termetű embereknél végeztem ezt a beavatkozást” – magyarázta. Az utóbbi években azonban egyre többen fordulnak hozzá esztétikai okokból. Feltételezi, hogy az elkövetkező három-öt évben tovább fog nőni az ilyen típusú beavatkozások száma. A sebész azonban figyelmeztet arra, hogy egy orr- vagy mellplasztikához képest a lábhosszabbítás sokkal komolyabb műtét, főleg, ha belekalkuláljuk azt is, hogy nem mindig sikerül elérni a kívánt eredményt.

 

picturealliance/dpaThemendienst|JensSchierenbeck

Komplikáció: mérgezés

Tény, hogy az utóbbi időben egyre többet hallani a Törökországban elvégzett plasztikai műtétek komplikációiról. Egy évvel ezelőtt Németország közegészségügyi intézete, a Robert Koch Institut körülbelül

27 mérgezéses esetről számolt be botoxszal végzett gyomorkezeléseket követően.

Ennél az eljárásnál a hosszan tartó teltségérzet előidézése érdekében botoxot fecskendeznek a gyomorfalba, ami egyes betegeknél súlyos mellékhatásokhoz vezetett: izomgyengeség, homályos látás, légzési nehézségek és kivételes esetben bénulás lépett fel.

Egy Isztambulban elvégzett fenéknagyobbító eljárás (angol nevén BBL, azaz brazilian butt lift) is tragikus véget ért január közepén. Ennél a beavatkozásnál a fenék méretét saját zsírral növelik meg. Egy háromgyermekes angol anyukánál négy nappal a műtét után zsírembólia lépett fel, ami szívrohamot váltott ki, és végül ez vezetett a halálához. Ugyanígy járt egy másik angol édesanya, akin 2018-ban Budapesten végezték el a „brazil fenékfelvarrást”, és akinek szintén zsírembólia okozta a halálát.

Verhetetlen árak

Mi vezet újra és újra hasonló komplikációkhoz? Talán nem elég hozzáértőek a törökországi orvosok vagy nem elég felkészültek a klinikák? Az észak-rajna-vesztfáliai fogyasztói tanácsadó központ szakértője, Susanne Punsmann szerint nem szabad általánosítani. „Törökországban is működnek színvonalas és kevésbé színvonalas intézmények. Akárcsak bárhol máshol a világon.”

 

Képünk illusztráció.
AFP / Anadolu Agency / Fatemeh Bahrami

Az egészségügyi szakértő szerint azonban érdemes utánanézni a szakorvosok végzettségének, és hogy mennyire gyakorlottak az adott szépészeti beavatkozás terén. Hivatalosan a „plasztikai és esztétikai sebész szakorvosok" rendelkeznek megfelelő szakirányú végzettséggel, miközben ilyen műtéteket gyakran sebészek, bőrgyógyászok vagy nőgyógyászok is vállalnak. Azt is fontos szerinte ellenőrizni, hogy a kiszemelt klinika szerzett-e európai szabványok szerinti tanúsítványt, például ISO-minősítést, ami miatt rendszeresen ellenőrizhetik. A leendő pácienseknek a műtétekhez használt anyagokról és a klinikával együtt dolgozó laborról is kellene előzetesen tájékozódniuk.

A Török Orvosi Kamara (TTB) munkatársa, Ali Ihsan Ökten szintén óvatosságra int a megfelelő minősítéssel nem rendelkező orvosi praxisokkal és klinikákkal kapcsolatban. Szerinte az egészségturizmus fellendülése kikerülhetetlenül elüzletiesedéshez vezet.

A klinikák már most is rámenős reklámkampányokkal és alacsony árakkal igyekeznek minél több ügyfelet megnyerni világszerte. „A törökországi kezelések versenyképességének meghatározó eleme a kedvező ár. Akár 70 százaléknyit is megtakaríthat a költségekből, aki a Boszporusz partjára utazik szépülni” – mondta Susanna Punsmann. – „Míg egy mellnagyobbítás Németországban legalább 4500 euróba kerül, addig Törökországban csak 2500 eurót kell fizetni érte. Düsseldorfban egy hasplasztikért 12 500 eurót kérnek el, Törökországban ennek az összegnek csak a harmadát. Vagyis Törökországban rengeteg pénzt lehet megtakarítani, különösen a legdrágább műtétek esetében.”

 

Mellplasztikai konzultáció
AFP / Peakstock / Science Photo Library

Ezért a plasztikázni vágyók még arra is készek, hogy nagyobb kockázatot vállaljanak.

Szerzők: Elmas Topcu és Aynur Tekin. A fordítást Valaczkay Gabriella készítette. A cikket Bogár Zsolt szerkesztette.

További Deutsche Welle-tartalmak a DW magyar nyelvű Facebook-oldalán találhatók.

A Deutsche Welle (DW) és a HVG együttműködése keretében heti rendszerességgel jelennek meg DW-s helyszíni riportok, beszámolók vagy elemzések a hvg.hu-n. A DW egy német közszolgálati hírcsatorna, amely a világ 32 nyelvén tudósít. Újságírói jelen vannak Európa és a világ minden táján. A hvg.hu minden héten a teljes tudósítói hálózat legérdekesebb cikkeiből válogat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!