Tetszett a cikk?

Az 53 éves dokumentumfilmes daganatos beteg volt.

Rákbetegségének szövődményeibe halt bele Morgan Spurlock filmrendező, aki Super Size Me című dokumentumfilmjében megörökítette a saját magán végzett emberkísérletét, vagyis azt, hogy egy hónapon keresztül kizárólag a McDonald’s által kínált ételeket ette, és az ezzel járó összes fizikai és pszichés tünetét megörökítette. A 2004-es filmet Oscar-díjra is jelölték.

Spurlock New Yorkban, 53 éves korában hunyt el – erősítette meg a Varietynek a családja.

Annak idején a Super Size Me nagy hatású filmnek számított, párbeszédet indított el arról, hogy a gyorsétteremipar hogyan ösztönzi a rossz táplálkozást a lakosság körében. Morgan Spurlock a film forgatása során bizonyos feltételeket is megszabott magának. Kizárólag azt ehette és ihatta (beleértve a vizet is), amely a McDonald’s választékában szerepelt. Nem utasíthatta vissza a „szuper méretű” opciót, ha a tranzakció során azt felajánlották neki. A filmkészítő emellett kevesebbet sportolt, hogy megfeleljen az átlagos amerikaiak fizikai aktivitásának. A kísérlet végére Spurlock azt állította, hogy 25 kilót hízott, depresszióban és májműködési zavarokban szenvedett. A film 22 millió dolláros bevételt hozott a mozipénztáraknál világszerte, egyes iskolákban tanórai anyag lett, és a McDonald’s a film megjelenését követő időszakban megszüntette a „szuper méretű” opciót.

Super Size Me | Official Trailer | DocPlay

Director #MorganSpurlock’s social experiment in fast-food gastronomy sees him attempting to subsist uniquely on food from the #McDonald’s menu for an entire month. In the process his weight balloons, his energy level plummets and he experiences all sorts of unexpected — and terrifying — side effects.

A Super Size Me-t követő 13 évben Spurlock további sikereket ért el a Warrior Poets nevű produkciós cégével, amely közel 70 dokumentumfilmet és televíziós sorozatot készített és rendezett. Spurlock projektjei olyan témákat érintettek, mint az Egyesült Államok afganisztáni háborúja (Hol az ördögben van Oszama Bin Laden), a minimálbér és a bevándorlók munkája (30 Days) vagy a fogyasztók fogékonysága a marketingre (The Greatest Movie Ever Sold).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!