szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Suhajda Szilárd tavaly májusban indult el, hogy oxigénpalack és serpák segítsége nélkül megmássza a Mount Everestet, az expedícióról azonban sosem tért vissza. Legindi Tímea az első évforduló kapcsán osztotta meg gondolatait.

A gyász nem múlik el, csak körbenövi az élet

– írta Suhajda Szilárd hegymászó felesége, Legindi Tímea férje halálának első évfordulóján. „Az elmúlt napokban különösen sokat gondolkoztam azon, hogy az elmúlt egy év lassan vagy gyorsan telt el, de nem tudok egyértelműen az egyik vagy a másik mellett dönteni” – tette hozzá.

A Suhajda Szilárd közösségi oldalán megjelent bejegyzésben Legindi Tímea azt is írta, hogy igyekezett sok programot szervezni közös gyermekükkel, Somával, sokat sportolni, és időközben lefutotta az első maratonját. Emellett több helyen, nyilvánosan és céges környezetben is előadásokat tartott Krízisben is erősödni címmel, Erdélyben pedig az expedíciózás háttérélményeiről mesélt. „Jó érzés tudni, hogy előadásaimmal erőt adhatok másoknak, és motiválhatom őket, illetve ezek az alkalmak számomra is segítik a gyászfeldolgozás folyamatát. De ez nem azt jelenti, hogy nekem könnyű, mert egyáltalán nem. Ám hiszem azt, hogy minden nehéz helyzet lehetőséget ad a fejlődésre, akármennyire is fájdalmas az.”

Suhajda Szilárd tavaly május 21-én, oxigénpalack és serpák segítsége nélkül indult el, hogy megmássza a Föld legmagasabb hegycsúcsát, a 8848 méter magas Mount Everestet. Három nappal később eltűnt, egy másik expedíció serpája 8780 méteren látta utoljára. A magyar hegymászó akkor még életben volt, a serpa azonban nem tudott rajta segíteni. Suhajdát május 26-tól napokon keresztül keresték a hegyen, de csak a felszerelését találták meg. A családja később leállíttatta a keresését.

Áprilisban több médiumban is megjelent a hír: van remény arra, hogy lehozzák Suhajda holttestét a hegyről. Ezt arra alapozták, hogy a nepáli hatóságok a hadsereg segítségével serpákat indítanak a hegyre, hogy megtisztítsák a hulladéktól, és az expedíció keretében lehoznák néhány olyan alpinista testét is, akik odafenn lelték halálukat.

Arról azonban nincs szó, hogy a magyar hegymászó holttestét is leszállítanák. Egyrészt a nepáli hatóságok nem közölték, hogy kinek a holttestét tervezi lehozni az expedíció, másrészt senki sem tudja, hogy az Everesten pontosan hol vesztette életét a magyar alpinista. Harmadrészt, ha tudnák is, a sportoló özvegye, Legindi Tímea már többször kijelentette: úgy döntött, Suhajda testének a hegyen kell maradnia.

Először adott interjút Suhajda Szilárd felesége a hegymászó tragédiája után

Legindi Tímea elmesélte, hogyan élte meg a csúcsmászás napjait, és hogyan dolgozza fel a veszteséget.

„Fontos hangsúlyozni, hogy Suhajda Szilárd az egyik legeredményesebb magyar expedíciós hegymászó volt, ezért reális célként tűzte ki pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók támogatása nélkül elérni Földünk legmagasabb pontját. 2014-ben a 8051 méteres Broad Peaket, 2019-ben első és máig egyetlen magyarként a 8611 méteres K2-t, 2022-ben pedig a 8516 méteres Lhocét mászta meg pótlólagos oxigén használata és magashegyi teherhordók segítsége nélkül. A Mount Everesten a nyomkövetője alapján mért 8795 méteres elért magassággal a magyarok közül Suhajda Szilárd jutott a legmagasabbra palack és serpák nélkül” – írták róla a most közzétett posztban.

Földes András: Bűn, káros szenvedély vagy önmegvalósítás volt Suhajda Szilárd tragikus csúcskísérlete?

Himalájában is járt szerzőnk szerint a kérdés inkább az, hogy miért hajszolja a magyarokat szélsőséges hangulatba a magashegyi mászás? Földes András szerint nem az alpinizmusban kell keresni a magyarázatot. Vélemény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!