szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Annak a meggyőződésnek, hogy szerelmi kapcsolatokban az ellentétek vonzzák egymást, az elmúlt évtizedek számos vonzalomkutatási eredménye ellentmond.

Számos párkapcsolati közhely kering a magazinokban, a Netflixen vagy a fodrászszalonokban. Segít vagy inkább árt, ha valaki ezekre alapozva próbál javítani társkapcsolata minőségén? Többek között erről a kérdésről szól Csonka Balázs és Sákovics Diana szexuálpszichológusok új könyve, A nők a rosszfiúkra buknak – Párkapcsolati hiedelmek egy pszichológus házaspár szemével, amelyről az e heti HVG-ben olvashatnak bővebben.

A szakemberek amellett, hogy a kötetben részletesen elemzik, cáfolják a leggyakoribb hiedelmeket, elmagyarázzák azt is, miért gyökeresedhettek meg, és miért ragaszkodik hozzájuk sok ember. Példaként említik, hogy azt a feltevést, amely szerint a hosszú távú párkapcsolatokban hétévente beáll valamilyen krízis, semmilyen tudományos tény nem támasztja alá.

Ennek ellenére megesik, hogy az az ember, aki párkapcsolati krízisbe került, és gyorsan kiszámolja, hogy hány éves a kapcsolata, valamiképpen megnyugszik attól, hogy egyfajta „külső csapás” érte a hétéves krízis bekövetkeztével. Így lekerül róla a felelősség.

Annak a meggyőződésnek például, hogy szerelmi kapcsolatokban az ellentétek vonzzák egymást, az elmúlt évtizedek számos vonzalomkutatási eredménye ellentmond. Ezek szerint épp ellenkező a helyzet: a közelség, a kölcsönösség, a hasonlóság, az ismerősség tesz vonzóvá valakit, hosszú távú kapcsolat pedig sokkal nagyobb eséllyel építhető akkor, ha a pár mindkét tagja hasonló háttérrel, neveltetéssel, értékrenddel, tapasztalatokkal rendelkezik.

És mi a helyzet azzal, hogy a meggyengült kapcsolatot megmentheti a gyerek érkezése, vagy azzal, hogy a féltékenység a szerelem jele?

Kiderül a teljes cikkből, amit a HVG e heti számának Életmód rovatában és a hvg360-on olvashatnak.

A HVG címlapja
HVG
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!