szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szöuli város tanácsost figyelmeztették, hogy a megjegyzései veszélyesek és megalapozatlanok.

A nők egyre „dominánsabb” társadalmi szerepével hozta összefüggésbe a férfiak öngyilkossági rátájának a növekedését egy dél-koreai politikus. Kim Kiduck azzal érvelt, hogy a nők évek óta megnövekedett munkaerő-piaci részvétele miatt a férfiak nehezebben kapnak munkát, és nehezebben találnak olyan nőket, akik feleségül mennének hozzájuk.

A szöuli városi tanácsos konkrétan azt mondta: Dél-Korea nők által dominált társadalommá kezd alakulni, és szerinte ez részben oka lehet annak, hogy egyre több férfi kísérel meg öngyilkosságot. A politikus ezt a szöuli Han folyó hídjairól elkövetett öngyilkosságok statisztikáiból olvasta ki. E szerint míg az öngyilkossági kísérletek száma 2018-ban 430 volt, 2023-ban már 1035, és az öngyilkosságot elkövetők között 67 százalékról 77 százalékra nőtt a férfiak aránya.

Mint a BBC cikke megjegyzi, Dél-Korea a világ fejlett országai közül az egyik legmagasabb öngyilkossági rátával rendelkezik, ugyanakkor a nemek közötti egyenlőség terén is az egyik legrosszabb eredményt tudja felmutatni.

Az öngyilkosságok megelőzésén dolgozó szakértők ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy Kim kijelentései veszélyesek és felelőtlenek. Egy mentálhigiénés szakértő a BBC-nek azt mondta, hogy globálisan magasabb a férfiak aránya az öngyilkosságot elkövetők között, ugyanakkor tudományos módszerekkel is meg kell vizsgálni szerinte a szöuli öngyilkossági kísérletek számának ugrásszerű növekedése mögött meghúzódó okokat. A szakértő szerint sajnálatos, hogy a politikus ezzel összefüggésben a nemek közötti konfliktusról beszélt.  

Dél-Koreának nemcsak az öngyilkosságok visszaszorítása, hanem a nemek közötti egyenlőség terén is van dolga. Az országban jelentős szakadék van ugyanis a teljes munkaidőben foglalkoztatott férfiak és nők száma között, és a nők aránytalanul nagy arányban dolgoznak ideiglenes vagy részmunkaidős állásokban. A nemek közötti bérszakadék lassan csökken ugyan, de a nők még mindig átlagosan 29 százalékkal kevesebb bért kapnak, mint a férfiak. Jelenleg a nők a dél-koreai parlamenti képviselők 20 százalékát, a helyi tanácsosok 29 százalékát teszik ki.

A BBC megjegyzi azt is, hogy az elmúlt években mind több kiábrándult férfi tömörül antifeminista mozgalmakba, ők ugyanis úgy élik meg, hogy hátrányba kerültek a nők helyzetének a javítására tett kísérletek miatt.

Kim azt állítja, hogy csak a személyes véleményét mondta el. Csakhogy ez egy olyan társadalmi és kulturális közegben hangzott el, ahol politikusok intimtornára szólítják fel a nőket a születések számának a növelése érdekében, és kutatóintézetek javasolják, hogy a lányok korábban kezdjék az iskolát, mint a fiúk, hogy az osztálytársak jobban vonzódjanak egymáshoz, mire készen állnának a házasságra.

Ha ön is úgy érzi, segítségre lenne szüksége, hívja a krízishelyzetben lévőket segítő, ingyenesen hívható 116-123-as vagy a 06 80 820 111-es telefonszámot!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!