szerző:
Vándor Éva
Tetszett a cikk?

Az emberarcú monarchia még soha nem volt ennyire intim: a walesi hercegné a kemoterápiájának a végét olyan bensőséges képsorokkal jelentette be, ami példátlan a Kensington-palota eddigi kommunikációjában.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

A betegségek alapjaiban forgatták fel idén a királyi család életét, III. Károly király, majd Katalin walesi hercegné rákdiagnózisa példátlan kihívás elé állította a monarchia gépezetét, és átírta a bevett kommunikációs fordulatokat. Az addigi formulán – vagyis azon, hogy “betegségről nem beszélünk, vagy ha mégis, akkor nagyon röviden és rejtélyesen” – részben közszolgálatilag módosított Károly, amikor nyíltan megosztotta a prosztatagondjait, szűrésen való részvételre biztatva az embereket. Katalin kommunikációja már nemcsak a bejelentést szolgálta, hanem az internetes trollok semlegesítését is: miután előtte heteken keresztül döngölték a földbe őt egy megszerkesztett anyáknapi fotó miatt, és terjesztették róla a legvadabb összeesküvés-elméleteket, úgy döntött, hogy a kamerába mondja, hogy rákbeteg. 

Katalin hercegné ereje most lesz igazán látható, amikor törékenyebb, mint valaha

Kiadhatott volna egy közleményt a Kensington-palotán keresztül, kitehetett volna egy Instagram-posztot, szigorúan manipulálatlanul nyilván, Katalin mégis úgy döntött, egy padon ülve kamerába mondja a diagnózisát: rákos. Sminkben, tökéletes hajjal, kifogástalan gesztusokkal tette nevetségessé és szánalmassá azt a cirkuszt, amely az elmúlt hetekben a személye körül kialakult.

A kemoterápiájának a végén azonban már nem egyedül ült a padon, és nézett egyenesen a kamerába, hanem egy komplett kisfilmre mondta rá a nagyon személyes nyilatkozatát, amelyben nemcsak a kezelés végéről adott hírt, hanem nagyon átélhetően elmondta azt is, hogy az elmúlt kilenc hónap milyen hatással volt a család életére. A monarchiából ezúttal nem az intézményt, nem a pompát, nem a diplomáciai soft powert láthattuk, hanem a családot a maga egyszerűségében – Katalin nem véletlenül beszélt arról, hogy a betegség Vilmost és őt is arra emlékeztette, hogy az egyszerű, mégis nagyon fontos dolgokért kell hálásnak lenni, azért, hogy szerethetünk, és szeretve lehetünk, márpedig épp ezeket vesszük sokszor magától értetődőnek. Ennyit a merev és rideg királyi családról. 

Megtévesztő a felvétel home videó jellege, ez egy nagyon profin összerakott imázsfilm, amely olyan kommunikációs csatornát nyit meg a walesi hercegi pár és az emberek között, amely eddig még járatlan volt. Vilmosék, ahogy a királyi család többi tagja is, időről időre megosztottak személyes jellegű fotókat felvételeket, ha születésnapokról, személyes mérföldkövekről, vagy épp hivatalos események kulisszák mögötti készülődéseiről volt szó, és persze kihagyhatatlan volt a közös szelfi is Taylor Swifttel. A nyilvános megjeleléseknél a profizmust mindig szem előtt tartó hercegi pár hasonlóan intim felvételeket legutóbb a tízéves házassági évfordulójuk alkalmával osztott meg, de intimitásban még ott sem mentek ennyire messze, mint a mostani videóban. Ezek a mostani jelenetek azért tűnnek olykor zavarba ejtően bensőségesnek, mert a királyi családtól nem ezt szoktuk meg, és nem ezt várjuk. 

Ugyanakkor a betegsége nyilvánosságra hozásával Katalin már eleve felülírta a hagyományos udvari kommunikációt, a rák és a gyógyulás személyessége pedig legitimitást adhat annak, hogy ilyen szélesre tárták a magánélet kapuját. Figyelemre méltó az is, hogy a videóban hangsúlyosan megjelennek Katalin szülei, Carole és Michael Middleton, akiknek felbecsülhetetlen szerepük volt a család egyben tartásában ebben a válságidőszakban. Middletonék ezzel a királyi család tagjaivá emelkednek, láthatóvá válik a szerepük, amelyet a következő trónörökös és a monarchia legfiatalabb generációjának a felnevelésében játszanak. 

A rákbetegség nemcsak a királyi családot, hanem valahol a monarchiát is próbára tette – az államforma sajátosságai elmossák a személyes és a hivatalos, a munka és a magánélet közötti határokat. A személyes ügyeknek, döntéseknek politikai, gazdasági, diplomáciai következményei lehetnek, s a születésnek és a halálnak, a házasságnak és a válásnak, a betegségnek és az egészségnek is van egy közéleti vetülete, ha a királyi család tagjairól van szó. 

Katalin hercegné
Will WARR / KENSINGTON PALACE / AFP

Az elmúlt kilenc hónap megmutatta, hogy Károly és Katalin kiesése komoly terhet rótt a királyi családra, még úgy is, hogy a támogatottságukat csak erősítette a kényszerű távollétük. Katalin a januári hasi műtétje, majd a márciusi bejelentés óta mindössze kétszer jelent meg a nyilvánosság előtt: júniusban a király hivatalos születésnapján, majd Wimbledonban, ahol állva tapsolták, amikor bevonult a királyi páholyba a húgával és a lányával. 

A most közzétett videón számon lehet kérni a túlzásokat, de a másik oldalon ott volt a lehetősége annak is, hogy erről a családról soha többé nem készülhetnek hasonló felvételek: egy rákbetegségnél nemcsak a gyógyulás van benne a pakliban. 

A néha túlcsorduló személyesség pedig nem tudja elhomályosítani az elmúlt hónapok felismerését: hogy Katalin egészsége elengedhetetlen a monarchia egészségéhez. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!