szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Kroó Zita felidézte, hogy Karsai „hiába ment el Strasbourgba”, ott sem érte el a célját, hogy saját maga dönthessen az élete végéről, „végül az Isten döntött a sorsáról”. Egy másik gondolatmenetében az eutanáziát a tervezett császármetszéshez hasonlította.

„Az emberben, már bocsánat, legyen annyi türelem, hogy megvárja, hogy az élet mondja azt, hogy Danikám, akkor most van vége. És akkor utána ebből ekkora politikai ügyet csinálunk? Én ezt nem értem.”

Erről értekezett a Pesti Srácok saját tévécsatornáján, a Pesti TV-ben Kroó Zita műsorvezető, aki Gavin Duncannel, „az egyetlen skót fideszes” titulus birtokosával vitatta meg, helyes volt-e a múlt szombaton 47 évesen meghalt, gyógyíthatatlan ALS-ben szenvedő Karsai Dániel küzdelme az eutanázia mellett, avagy sem. Az adást a 444 szúrta ki.

Kroó onnan fogta meg a témát, hogy felidézte: a parlamentben néma felállással emlékeztek meg Karsai haláláról, amit Kövér László ízléstelen provokációként emlegetett. Kroó egyetértett vele abban, hogy „gusztustalan, ha valakinek a halálával politikai célok miatt visszaélnek”. Szerinte „kicsit érdekes” volt Bedő Dávid momentumos képviselő indítványa az egyperces néma tiszteletadásra, már csak azért is, mert Karsai soha nem volt a parlament tagja.

Állva, mint a fák – Karsai Dániel halálára

Karsai Dániel az egyik legbátrabb ember volt. Azzal sem túlzok, ha azt állítom, hogy hősként halt meg. Arra ugyanis, hogy valaki tabut döntsön, és kicsivel jobb hellyé tegye ezt az országot, nincs más jelző.

Aztán arról is beszélt, hogy Karsai „hiába ment el Strasbourgba”, ott sem érte el a célját, hogy saját maga dönthessen az élete végéről, „végül az Isten döntött a sorsáról”. Majd váratlanul és meglehetősen ízléstelenül párhuzamot vont az eutanázia és a tervezett császármetszés között.

Ha a gyerek nem farfekvéses bennem, és nincs ok igazából arra, hogy én császármetszésre menjek, nem vagyok ötszáz kiló, meg nem veszélyezteti az életemet, hogy megpróbáljam, minek kell? Komolyan mondom, ez az élet most már kezd nevetségessé válni, hogy sem azt nem engedik az életnek, hogy mikor születsz, sem pedig azt, hogy mikor halsz meg. Mert bele akarunk szólni”

– elmélkedett. Műsorvezetőtársa persze egyetértett vele, hozzátéve, hogy szerinte a társadalom morálisan még nem készült fel az eutanáziára, és ahol legális, ott is káoszos a jogi szabályozása.

„Karsai Dániel, mondjuk ki, emiatt a betegség miatt halálra volt ítélve. Tényleg csak az volt, hogy mikor fog ez bekövetkezni” – magyarázta Kroó, felróva Karsainak a fentebb is idézett gondolatában, hogy miért is nem volt benne türelem, hogy kivárja a saját halálát.

Ez nagyon gázos. Innen is nyugodjon békében Karsai Dániel, de azért annak örülünk, hogy nincsen nálunk eutanázia

– zárta le végül a blokkot, hatalmas empátiáról téve tanúbizonyságot.

Kroó mondatai nem meglepő módon sokaknál kiverték a biztosítékot. Mások mellett reagált rá Lilu is, aki Instagram-sztorijában így kommentálta az elhangzottakat: „Nem írok semmit erre a… Nem lenne olyan keresztényi… Komolyan, kik ezek????? Kolléganőm. Ja, nem.”

Karsai Dániel méltósággal küzdött bő három éven át a legyőzhetetlen ellenséggel, a bénulással járó ALS-sel. Jogi harcba kezdett, hogy Magyarország változtasson szigorú eutanáziatörvényén. Szenvedését a nyilvánosság előtt vállalva kereste a lehetőségét annak, hogy az állam ne büntesse azt, aki asszisztál egy menthetetlen beteg halálában. Bár Karsai keresete elbukott a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságán, az eutanázia kérdése a magyar közbeszéd részévé vált.

Küzdelme részeként bepillantást engedett a mindennapjaiba. Tavaly októberben interjút adott a HVG-nek, négy hónapja lapunk stábja nála forgatott, és színdarab is készült róla, amelynek társszerzője volt.

Senecát olvas, gyógytornázik és minden nap tanul valamit Karsai Dániel, a strasbourgi vagány

Halálos betegséggel diagnosztizálták, de még mindig tartja, hogy örök optimista. Gyomorszondával táplálják, de most is törekszik arra, hogy minden nap tanuljon valamit. Karsai Dániel ügyvéd-alkotmányjogász tavaly augusztusban jelentette be, hogy ALS-ben szenved, azóta pert indított Strasbourgban a magyar állam ellen az életvégi döntés jogáért, betegségét pedig a nyilvánosság előtt is vállaljai.

Karsait szűk családi és baráti körben temetik el vidéken, a végakaratához híven, de terveznek többnapos gyertyagyújtást is, amin bárki részt vehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!