Havas, Szoboszlai és a csendes luxus

A magyar nyilvános tér leginkább csak a logókból tudja értelmezni a vagyont. A logók mögött viszont mindig felsejlik a kérdés: miből?

  • hvg.hu hvg.hu
Havas, Szoboszlai és a csendes luxus

Magyar celebek közösségi médiás posztjaiból ritkán rajzolódik ki olyan pontos látlelet a magyar valóságról, mint az elmúlt napokban Havas Henrik, majd Hajdú Péter üzengetéseiből. A személyeskedéssel is alaposan átitatott szóváltást az érdemei elismeréseként Liverpoolban munkát kapó Szoboszlai Dominik ihlette, akiről felkerül a TikTokra egy videó, amelyen egy 1015 lőerős, körülbelül 200 millió forintos Lamborghiniben ül Budapesten.

Havas Henrik úgy érezte, hogy véleményeznie kell ezt a fejleményt, ezért a Facebookon „Talán ki lehetne már nőni a gyerekkorból!” felütéssel kérte számon a magyar foci reklámarcán, hogy „Te, Dominik, biztos, hogy jó ötlet Lamborghinivel kóvályogni a belvárosban?”

Ezek után Hajdú Péter érezte úgy, hogy Szoboszlai nevében kell reagálnia, és a focista gazdag életrajzára emlékeztette „Tanár urat”, majd hozzátette: „Ne legyünk már álságosak, főleg Te ne, Henrik! Vagy ez csak szimpla irigység? Az még kínosabb.”

Havas Henriket érezhetően foglalkoztatta a Szoboszlai–Lambo-történet, ugyanis további posztokat szentelt a témának, előbb az asszisztense reagált egy frappánsnak szánt bejegyzéssel arra, hogy Havas „szoboszlais beszólása kiverte a biztosítékot”, majd Havas egy újabb posztot szentelt annak, hogy a saját Rolexét meglóbálva adjon közvetve néhány jó tanácsot Szoboszlainak. „Na, az a bajom ezzel a Szoboszlai gyerekkel, hogy nem hallgat a jó szóra, mert azt azért nem hiszem, hogy nincs a környékén egy normális ember, aki ne figyelmeztetné, hogy Dominik, gondolj Dzsudzsira, ha nem muszáj, ne ölelkezz egy olyan egyszerű futsalossal, mint a Szijjártó!” – írta.

Havas posztjaiból – túl azon, hogy a jelek szerint mindenről ugyanaz jut eszébe: saját maga – a saját személyes anekdotáin keresztül is kirajzolódik az a szakadék, amelyet valahol az általa is megidézett rendszerváltás környékén kezdett el ásni magának a magyar társadalom. A tévés felidézte, hogy valamikor 1990-ben vette meg élete első nyugati autóját, egy Toyota Corollát, mire Mester Ákostól megkapta, hogy „Őszintén, Henrik! Hiányzott neked ez az autó meg hogy veled foglalkozzanak?”. A mondatok között Victoria Beckham őszinteségét idézve elismerte azt is, hogy már érettségire autót kapott 1967-ben. Hogy aztán magával meghasonulva arról panaszkodjon, hogy mennyire rosszul érezte magát, amikor a felesége menő Volkswagen cabrióját kellett vezetnie, hiszen mindenki megbámulta. A következő posztban pedig újabb éles mélylélektani kanyart véve felidézte, hogy az új könyvéről tárgyalva egy Rolexszel a csuklóján ült be a Leroyba.

Havas posztjain is átsüt, hogy magyar nyilvános térben a vagyonnak logója van, és ebben a NER-elitnek is elévülhetetlen a hozzájárulása. A vagyon egy Gucci-táska, egy Louis Vuitton-cipő, egy Dior-ruha. A magyar nyilvános tér nem ismeri a csendes luxus fogalmát, Gwyneth Paltrow és Várkonyi Andrea közötti szakadék valahol az ország lecsúszásának is a jelképe és oka. De a magyar nyilvános tér egy másik sajátosságára is rávilágít Havas, amikor Mester Ákos hozzá intézett intelmét idézte fel az 1990-es Corolláját látva: ,,Figyelj! Még az is lehet, hogy én is tudnék venni egy ilyen autót, de nem veszek, mert ne találgassa senki, hogy miből van rá pénzem, miért nem jó nekem egy Zsiguli.”

A fellogózott vagyonhoz ugyanis azonnal kapcsolódik a kérdés, hogy miből van. És a magyar elit jelentős része adós ezzel a válasszal.

Más kérdés, hogy Szoboszlai Dominik speciel az a magyar, akinek tiszta és világos válasza van erre a kérdésre.

Németh Róbert: Dominik, you’ll never walk alone

Liverpool-szurkoló szerzőnk szabadjára engedi a magánmitológiáját meg az érzéseit, de közben szót ejt arról is, hogy kié a foci és kié nem, és hogy mit is jelent Szoboszlai Dominik Liverpoolba szerződése. Vélemény.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.