A szaloncukor titka nem a töltelék, hanem a csoki – videó
Hiába az egyre különlegesebb töltelékek, ha a szaloncukor alapja nem jó, nem is lesz kedvünk leenni a fáról.
hvg.hu
Idén vált hungarikummá a szaloncukor, amelyből átlagosan egy kilót fogyasztanak el évente a magyar családok. Éves szinten hétmilliárdos forgalmat bonyolítottak le csak ebből a hazai cukrászatok az elmúlt években.
Bár továbbra is a zselés, a marcipános és a karamellás édesség a legnépszerűbb, évről évre új ízek jelennek meg, a tavalyi díjnyertes fügés-diós után idén a dubaji csokis ízesítés is megjelent Vadócz Jenő cukrászműhelyében. Arról, hogy mitől lesz igazán jó a szaloncukor és mi a folyamat legkritikusabb része, a Deutsche Welle magyar stábjának mesélt:
Karácsonykor évi átlag egy kilogramm szaloncukor fogy háztartásonként Magyarországon – mutatják az eladási adatok. A magyar karácsony tehát szinte elképzelhetetlen szaloncukor nélkül. A legtöbben még mindig a zselés, marcipános vagy karamellás ízre szavaznak, de vannak cukrászdák és műhelyek, ahol már dubaji csokis, tojáslikőrös vagy pisztáciás szaloncukrok is készülnek.
Szóba került az is, a szaloncukor készítés felpörgeti a forgalmat télen is, amire a Balaton partján nagy szükség van, a vendéglátóhelyek többségének ugyanis ebben az időszakban minimális bevétele van a nyárihoz képest.
Vívónak készült, tévékapcsolgatás közben azonban ráakadt egy borászról szóló műsorra, és azonnal eldöntötte, ő is ezt akarja csinálni. Földi Bálint a barátaival kezdett bort készíteni a Balaton-felvidéken, azóta a palackjai eljutottak Budapest legjobb éttermeibe is.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.