Hétféle rákot okozhat a piálás, ugyanolyan feliratokat követelnek az italokra, mint a cigarettákra

Az Egyesült Államokban évente százezren lesznek rákosak alkoholfogyasztás miatt.

  • HVG HVG
Hétféle rákot okozhat a piálás, ugyanolyan feliratokat követelnek az italokra, mint a cigarettákra

A cigarettához hasonlóan az alkoholtartalmú italokra is figyelmeztető feliratokat kellene tenni, miután egy új kutatás szerint az italozás hétféle rákos megbetegedéssel hozható összefüggésbe – mondta Vivek Murthy orvos, a szövetségi kormányzat vezető szóvivője a közegészségügyi kérdésekben a BBC szerint.

Az orvos szerint az emberek többsége nincs tisztában ezzel a kockázattal, miközben évente az Egyesült Államokban 100 ezer rákos megbetegedéshez és 20 ezer halálesethez vezet az alkoholfogyasztás. Murthy emellett az alkoholfogyasztás ajánlott határértékeinek felülvizsgálatát és az alkoholtartalmú italokkal és a rákbetegséggel kapcsolatos edukációt is szorgalmazza.

A szóvivő azt is elmondta, hogy az alkohol a harmadik leggyakoribb oka a rákos megbetegedéseknek a dohányzás és az elhízás után.

„Az alkoholfogyasztás és a rákkockázat közötti közvetlen kapcsolat jól bizonyított legalább hét ráktípus esetében, függetlenül attól, hogy milyen típusú alkoholt (pl. sört, bort és szeszes italt) fogyasztanak” – mondta Murthy. Idetartozik a torok-, a máj-, a gége-, a nyelőcső-, a száj-, a gége- és a vastagbélrák megnövekedett kockázata.

Amerikában jelenleg is van figyelmeztetést az italokon, egyrészt arra hívják fel a figyelmet, hogy a terhes nőknek a születési rendellenességek kockázata miatt nem szabad alkoholt fogyasztaniuk; másrészt azt kell feltüntetni, hogy „az alkoholtartalmú italok fogyasztása rontja az autóvezetési vagy gépkezelési képességet, és egészségügyi problémákat okozhat”.

A bejelentés után az amerikai tőzsdén az alkoholgyártó cégek részvényei 4 százalékot estek.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.