szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Összesen 551 névkérelemről kellett dönteniük 2024-ben a Nyelvtudományi Kutatóközpont szakembereinek, de csak 66 új nevet jegyeztek be.

Tavaly 229 férfi és 322 női névkérelméről kellett döntenie a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont szakembereinek.

Raátz Judit tudományos főmunkatárs a 24.hu-nak elmondta: a babájukat váró szülők mellett egyre gyakrabban nyújtanak be névkérelmet olyanok is, akik maguknak szeretnének újonnan bejegyezhető keresztnevet.

Végül az 551 beadott kérelemből 41 női és 25 férfi nevet fogadtak el, ezek közül pedig az idén már szabadon lehet is válogatni.

Az alacsony bejegyzési arány oka részben továbbra is az, hogy a vonatkozó jogszabály szerint új nevet kizárólag a magyar helyesírás szabályai lehet elfogadni, s a kérelmek többsége még mindig idegen helyesírással írt névre vonatkozott – számolt be a lap.

Ilyen például a Carlos, a Matthias, az Entony, az Antony, a Conor, a Connor, a Sophia, a Maya és az Aysa. De megjelent többször a Kéthy és Kéty alak, illetve a Hercegh, a Judith, az Emily és a Pierre is – sorolja Raátz Judit a 24-nek.

A Lackó név viszont nem először került eléjük, és bár korábban nem javasolták bejegyzésre, egy család ezúttal olyan jó és hiteles érveket írt, amivel tavaly végre sikerült meggyőznie a bizottságot. Az indokok közé tartozott, hogy a név korábban létezett önállóan is, hiszen családnévvé is vált. Miután a bizottság jóváhagyta a nevet, meg is született Magyarország első – hivatalosan is – Lackója.

Új tendencia, hogy miközben gyakorlatilag eltűntek a skandináv nevek, megszaporodtak a héber és görög eredetűek, gyakoribbá váltak a török, perzsa és szanszkrit eredetű nevekre vonatkozó igények, és a férfiak esetében egyre több szláv név bejegyzését is kérték.

Feltörekvőben vannak a japán nevek is, amit a legtöbben azzal indokolnak, hogy vonzódnak a japán kultúra iránt.

Több esetben egy mangafigura a névadó. Ilyen volt tavaly az Aizen, a Beach című anime és manga egyik fő figurája után, ő a főgonosz, a Dovahkiin férfinév, mely a Dragon Ball felnőtt animációs fantasy egyik szereplőjének a neve, illetve a Goten, szintén ugyanennek a sorozatnak a szereplője. Ezek közül egyik sem ment át.

A külföldi eredetű és bejegyezhető vált nevek közül is hozott több példát a szakértő:

  • japán nevek – női: Hime „hercegnő”, férfi: Hirotó, Hideki;
  • török, perzsa nevek – női: Nármin, Öjkü, férfi: Musztafa, Arszalan, Meszut;
  • szanszkrit nevek – női: Számtitá, Ánándá, férfi: Sankar;
  • héber nevek – női: Nira, férfi: Eldád;
  • szláv nevek – férfi: Jován, Milász, Miroszláv.

A Magyarországon élő vendégmunkások egyébként nincsenek hatással a névkérelmezésre, hiszen a külföldiekre nem vonatkoznak ezek a szabályok.

Továbbra is közkedveltek a női kettős keresztnevek is. 2024-től adható keresztnévként a Szilvianna, a Hannarózsa, az Adaléna, az Annabella és a Maribel is.

A legkirívóbb kérelmek között szerepelt, hogy 2023-as Szentistván után valaki tavaly az Orbánviktor keresztnevet szerette volna bejegyeztetni – sikertelenül.

A névkérelmezés folyamata 30 nap, de rövidebb idő alatt megtörténik a szakmai vélemény elkészítése, gyakran egy–két héten belül. Ha sürgős az eset, akkor akár egy–két nap alatt elkészítik.

Csodálka, Hubadúr, Poca – egyre furcsább keresztneveket kérelmeznek a szülők

Tavaly rekordszámú, 625 keresztnévkérelem érkezett a Nyelvtudományi Kutatóközponthoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!