szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ne érezze egyedül magát, ha szinte már a falat kaparja attól, hogy valaki az ujját ropogtatja, vagy hangosan rág a vacsoraasztalnál, mert meglepően sok ember él át hasonlót a mindennapokban.

Képzelje el, hogy leül egy nyugodt vacsorára a családjával vagy a barátaival. Jó társaság, finom ételek, esetleg egy pohár bor, tökéletes idill. Majd valaki elkezd hangosan csámcsogni, amitől legszívesebben átnyúlna az asztalon, és kicsapná a villát a barátja kezéből. Ha ismerős az érzés, akkor elképzelhető, hogy mizofóniában szenved.

Mi az a mizofónia?

A BioTechniques cikke szerint a mizofónia olyan állapot, amikor bizonyos hangok, például a rágás, a szürcsölés vagy az ujjal dobolás rendkívül erős negatív reakciókat váltanak ki. Kutatások szerint az emberek 6-20 százaléka érintett, tehát nem is olyan ritka a jelenség. Az állapot akár a társas kapcsolatokra is hatással lehet, hiszen ki szeretne végigfeszengeni egy teljes vacsorát?

Furcsa belegondolni, hogy valakiből ilyen éles reakciókat válthat ki egy szimpla ebéd, de a Newcastle Egyetem kutatói nemrégiben találtak egy lehetséges magyarázatot a mizofóniára. A kutatásuk szerint az érintetteknél szorosabb kapcsolat van az agy hallásért felelős területe és az arcmozgásokért felelős motoros kérge között. Ez azt jelenti, hogy amikor valaki zavaró hangokat hall, akkor az agya mintha utánozná a hang forrását, és ez a betolakodó érzés váltja ki a dühöt.

Hogyan csökkentheti frusztráltságát?

Van egy egyszerű és meglepően hatékony trükk: utánozni kell a hangot. Például, ha valaki csámcsog, akkor el kell kezdeni enni, így visszaszerezhető az irányítás az agy felett, enyhül az irritáció. A kutatók szerint ez a módszer azért működik, mert visszaadja a kontroll érzését.

Az Ohiói Állami Egyetem kutatása szerint azonban nem csak az evéshez kapcsolódó hangok váltanak ki mizofóniát. Az olyan ismétlődő zajok, mint például a toll kattogtatása, szintén hasonló reakciókat idézhetnek elő. Ebben az esetben egy másik agyterület, az insula aktiválódik, amely többek között az érzelmek feldolgozásáért és a undor érzéséért felelős.

Néhány túlélési tipp a jelenség leküzdéséhez:

  • Kerülje a zajos helyeket, ha teheti válasszon csendesebb környezetet,
  • használjon zajszűrős fülhallgatót,
  • vállalja fel a helyzetet és beszélje meg ismerőseivel, hogy mi zavarja,
  • forduljon szakemberhez, mert egy terápia sokat segíthet.

A tudomány egyébként folyamatosan keresi a megoldást a jelenség kezelésére. A legújabb kutatások már nem csak a hallásért felelős területekre koncentrálnak, hanem a motoros és érzelmi feldolgozás szerepét is vizsgálják.

Nyitókép forrása: Pancake Pictures / Connect Images / Connect Images via AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!