Kösz, jól: Rosszabbul alszunk, mint eddig bármikor – hogyan pihen két alvásszakértő?
Magyarországon még a nemzetközi átlagnál is rosszabbul alszanak az emberek, és az alvászavarral szakemberhez fordulók között már megjelentek a tíz év körüli gyerekek is. Mi ennek az oka, és hogyan tudjuk rávenni magunkat, hogy az alvást ne elvesztegetett időnek fogjuk fel? Mennyit számítanak az alvás körülményei, hogyan és mennyiért vásároljunk matracot, és segítenek-e az alvássegítő készítmények? A HVG egészségpodcastjának legújabb adásában ezekre a kérdésekre is kerestük a választ.
Csak most kezdjük felfedezni, milyen fontos az ember egészséges működéséhez a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás – most, hogy kevesebbet alszunk, mint valaha. Miközben az autónkra rengeteg pénzt áldozunk, a jó minőségű alvás körülményeinek megteremtését többnyire ma is luxusnak tekintjük, pedig az ágyban töltjük életünk egyharmadát – ideális esetben. A valóságban azonban sokan ennél jóval kevesebb időt szánnak az alvásra. De mi okozza a globális álmatlanságot, milyen következményekkel számolhat, aki az alváson spórol, és mit tehetünk, hogy körülményeinkhez képest a lehető legjobban aludjunk? Hogyan rendezzük be a hálószobát, és mennyi pénzből jön ki egy minőségi fekhely?
A Kösz, jól podcast legújabb adásában G. Németh György kommunikációs szakember, egyetemi docens, a Magyar Alvásszövetség elnöke, valamint Göbl Zsombor kommunikációs szakember, a pécsi Jysk üzletvezetője, a cég alvásszakértője voltak Bánhalmi Kata vendégei.
G Németh György és Göbl Zsombor
Siteri Nóra
Az adást a JYSK támogatta, amelyet a Magyar Alvás Szövetség alvásbarát díjjal is elismert.
A klímaváltozás elpusztította a Pannonhalmi Bencés Főapátság egyik jelképét, a több mint százéves fenyőket, most pedig 200 ezer kötetnyi könyvet kell fertőtleníteni a könyvtárában elszaporodott kártevő miatt.