szerző:
Tornyos Kata
Tetszett a cikk?

Többen kivonultak, többen pedig nem lépték még át a magyar határt a nagy nemzetközi láncok közül, így nem ehetünk olyan fánkokat, burritókat, se hamburgereket, amelyeket más országokban gond nélkül megkóstolhatunk. Ön melyiket látná a legszívesebben Magyarországon?

Két éve ősszel Prágában kígyózó sorok álltak a Vencel térnél már sötétedés után, sőt akadtak, akik kempingszékben várakoztak. Nem tudtuk elképzelni, hogy mi lehet a nagy felhajtás mögött, aztán amikor másnap ismét arra jártunk, kiderült, hogy megnyitotta első cseh éttermét az amerikai csirkézős lánc, a Popeyes. Azóta Barcelonában sikerült megkóstolni, és talán nem éjszakáznék miatta az utcán, de tényleg finom csirkés szendvicseik vannak.

Popeyes
Creative Touch Imaging Ltd / NurPhoto / NurPhoto via AFP

Magyarországon egyelőre még nem lehet megkóstolni, és nem ez az egyedüli népszerű globális kereskedelmi lánc, amelynek üzleteibe eddig csak külföldön térhettünk be, netán korábban nálunk is elérhetők voltak, de nem tudták megvetni a lábukat. Mindkét kategóriából összegyűjtöttünk néhányat.

Dunkin’ Donuts

Máig emlékszem, amikor Bécsben először beleharaptam egy mutatós, rózsaszín mázas, eperkrémes, enyhén túlárazott fánkba az egyik plázában, mert mindenképpen meg kellett kóstolnunk, hogy mitől olyan különleges a hely, amit még Ben Affleck is reklámozott.

A Dunkin’ Donuts büszke rá a honlapja szerint, hogy naponta több mint 4,5 millió vendéget szolgálnak ki 38 országban, de Magyarország már nem gyarapítja a vendégek számát.

Pedig az 1990-es évektől kezdődően egészen a 2010-es évek elejéig Magyarországon is voltak Dunkin’ Donuts üzletek, összesen több mint harminc, majd megszűntek, mert állítólag nem volt rájuk igény. A belvárosban sétálgatva ma is találni hasonló fánkozót, de azok hazai próbálkozások.

Dunkin’ Donuts
Eva HAMBACH / AFP

Wendy’s

A Wendy’s a többi hamburgeres gyorsétteremhez hasonló franchise, 34 országban több mint hétezer étteremmel rendelkezik. Az évek során többször is próbálkozott európai terjeszkedéssel, de a kontinensen kevésbé sikeres, mint az amerikai piacon (üzletei 83 százaléka az Egyesült Államokban található), vagy akár Ázsiában.

1994 és 2002-ig Magyarországon is üzemelt Wendy’s, de drágább árai miatt ennél tovább nem tudta állni a sarat a McDonald’s és a Burger King uralta piacon. Mégis, amikor megemlítettem a gyorsétterem nevét, többen is nosztalgiával emlékeztek vissza rá a környezetemben, akadt, aki azt mondta, hogy ez volt a kedvenc hamburgerezője. Romániában egyébként éppen idén nyitott újra, ez a legközelebbi hely, ahol kipróbálhatjuk.

Wendy’s $3 S.O.B.

From the classic Baconator comes the Son of Baconator, now just 3 bucks.

Costa Coffee

Ha néhány éve beléptünk egy plázába, akkor két bolt között jó eséllyel beülhettünk egy kávéra valamelyik Costa Coffee-ba. De csak 2021-ig, a világ második legnagyobb kávézólánca ugyanis a koronavírus-járvány miatt bezárta a magyarországi üzleteit, csak a reptéren maradt meg egy mutatóban.

Costa kávézó – Costa Coffee Company
Fülöp Máté

A Costa Coffee-t Londonban alapította két Olaszországból bevándorolt testvér, Sergio és Bruno Costa, az első üzletet Londonban nyitották meg még 1971-ben, azóta pedig több mint harminc országban vannak jelen 3400 kávézóval, de élelmiszerboltokban és éttermekben is árusítanak.

A franchise 2020 óta a Coca-Cola tulajdonában van, és a magyarországi leányvállalat vezetősége 2023-ban arról beszélt, hogy újranyithat itthon a kávézólánc, de konkrét időpontot nem árultak el.

Promod

Szintén a koronavírus miatt, húsz év után vonult ki az országból a francia divatmárka, a Promod, amely nyolc üzletet tartott fent hazánkban.

Kivonul a Promod Magyarországról

A francia divatmárka 20 év után bezárja magyarországi üzleteit.

A láncot ötven évvel ezelőtt alapították meg, de 2016 óta egyre nehezebb gazdasági helyzetbe kerültek. Abban az évben már ötszáz boltjukat kellett bezárni, főleg Európában, erre tett rá még egy lapáttal a Covid.

Hasonlóképpen járt a német divatmárka, az Orsay is, ami szintén bezárta magyarországi üzleteit a Covid miatt, azóta azonban két budapesti plázában és Békéscsabán is sikerült újranyitnia.

Bárcsak lenne itt is

Bár sokan kivonultak Magyarországról az elmúlt években, de azért bővült is a kínálat. Például tavaly májusban megnyitotta első üzletét a Primark, ami azóta is tömegeket vonz az Arena Mallba. Megérkezett a dán Flying Tiger is, amelynek már 34 boltja érhető el nálunk (a legújabb Egerben nyílik), ezekben főleg ajándéktárgyakat, lakberendezési kiegészítőket, játékokat, papír-írószert, hobbikellékeket lehet vásárolni.

Azonban legalább Bécsig kell utazni, ha ennénk egy hamburgert a Five Guysban, ami bár nem a legolcsóbb a gyorséttermi láncok közül, mégis hatalmas népszerűségnek örvend világszerte, többek között Barack Obamának is ez a kedvence. Hazai híveinek jó hír, hogy 2028-ig nálunk is terveznek éttermet nyitni.

Magyarországon is lesz Five Guys gyorsétterem

Azt még nem tudni, mikor nyitja meg az első magyar helyét az amerikai lánc, amely egyébként Barack Obama kedvence.

Szintén külföldre kell mennünk ahhoz, hogy egy 7-Elevenben költhessük el a pénzünket. Bár ez jobbára egy átlagos élelmiszerbolt, abban kitűnik a többi közül, hogy nagy hangsúlyt fektetnek a készételekre, így akár egy gyors ebédre is be lehet ugrani. 18 országban, köztük Japánban, az Egyesült Államokban, Taiwanon, Thaiföldön, Dél-Koreában, Kínában, Malajziában, Makaóban, Mexikóban, Kanadában, Ausztráliában, Szingapúrban, Fülöp-szigeteken, Vietnámban, Kambodzsában, Indiában, Norvégiában, Svédországban és Dániában vannak jelen, minden országban a helyi igényekre igazítva a kínálatot.

Népszerűségéről árulkodik az a trend, ahogy emberek levideózzák, miket válogatnak össze maguknak egy-egy ilyen boltban:

7 eleven in korea ~

a meal at a convenience store in seoul

Európa a jelek szerint még lehet nem áll készen a nemzetközi fagyasztottjoghurt-láncra, hiszen jelenleg egyik uniós országban sincs még üzlete a Yogurtlandnek, amelynek központja az Egyesült Államokban található.

A Yogurtlandben önkiszolgáló rendszerben lehet fagyasztott joghurtot venni, amit mindenféle feltéttel, gyümölcsökkel, kekszekkel és cukrokkal lehet felturbózni.

A lánc tíz amerikai államban, valamint az Egyesült Arab Emírségekben, Guam szigetén, Ománban, Indonéziában és Thaiföldön működtet jelenleg üzleteket, így kicsit többet kell utazni, ahhoz, hogy megkóstoljuk az gyerekeket mágnesként vonzó terméküket.

A Taco Bell egy tipikus gyorséttermi lánc, ahol lehet venni menüket, előételeket, desszerteket is, de – ami Magyarországon a műfajban újítás lenne – mexikói ételeket árul. Persze nálunk is vannak olyan opciók, ahol nem kell tízezer feletti összegeket költeni és pincérekre várni, hogy kiszolgáljanak, ha ennénk egy tacót vagy burritót, de a Taco Bellhez hasonló, tipikus gyorséttermet nemigen találni.

Taco Bell
Julia Kilian / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP

Az étterem honlapja szerint 2019-ben évente több mint két milliárd ember tér be hozzájuk és világszerte legalább hétezer üzletük van.

Nyitókép: AFP

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!