„Tegyük Hollywoodot újra Hollywooddá” – ezért tüntettek a filmgyártás fellegvárában
A Los Angeles-i filmipari szereplők arra próbálják rábírni a döntéshozókat, hogy teremtsenek jobb feltételeket a produkciók gyártásához, különben Hollywood „Detroittá válik”.
hvg.hu
Több száz hollywoodi filmipari dolgozó, producer és színész fogott össze, hogy meggyőzzék a kaliforniai döntéshozókat: próbálják útját állni a Los Angelesből más államokba elszivárgó filmgyártásnak.
Ahogy a Reuters beszámolójából kiderült, sokan reménykedtek abban, hogy a forgatókönyvírók és színészek 2023-as sztrájkja után a filmipar újból virágozni kezd Los Angelesben, de ez nem egészen így történt. A hétvégi demonstráció résztvevői szerint például adókedvezményekkel, az engedélyezési folyamatok gördülékenyebbé tételével is lehetne tenni azért, hogy filmes és tévés produkciók gyártását ösztönözzék Los Angelesben és környékén.
A megállapodás már november elején megszületett, azóta forgathatnak is a sztárok, de csak most vált hivatalossá a szerződés, amely alapján a következő három évben dolgozhatnak Hollywoodban a legnagyobb színész-érdekképviselet tagjai.
Ahogy az egyik felszólaló, Joely Fisher színész a SAG-AFTRA szakszervezet képviseletében fogalmazott: „Tegyük Hollywoodot újra Hollywooddá”. Sarah Adina Smith rendező arról beszélt, hogy ha folytatódik a negatív tendencia, akkor Los Angeles azt kockáztatja, hogy Detroittá válik. Songa Lee hegedűművész (aki az elmúlt több mint két évtizedben filmzenei oldalról vett rész a produkciókban) azt emelte ki, hogy míg korábban azért özönlöttek a zenészek Los Angelesbe, mert az volt a híre, hogy ott tisztességesen meg lehet élni, a visszaesés miatt most már az látszik, hogy a város kezdi elveszíteni a tehetséges művészeket.
Többen is megfogalmazták, hogy Hollywoodban a munka dandárját középosztálybeliek végzik el, nem a gazdag hírességek, akik az iparág nyilvános arcai, a filmgyártás visszaesése pedig a helyi vállalkozásokra, így a vendéglátói és ruhaipari szektorra is rossz hatással van.
Egyre kevesebb produkció készül, leépítések mindenütt, ezért Los Angeles főpolgármestere munkacsoportot hozott létre Hollywood megmentésére: 681 ezren dolgoznak a szórakoztatóiparban, amely 115 milliárd dollárral járul hozzá a régió gazdaságához.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.