szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megjárta a világűrt Katy Perry és Lauren Sánchez, Jeff Bezos menyasszonya is.

Jeff Bezos a texasi kilövőállomás mellől nézte végig, ahogy űrvállalatának, a Blue Originnak az NS–31-es járata – fedélzetén egy csupa nőkből álló csapattal – elindult az űrbe, majd visszatért a Földre. A társaság útja az önvezető űrrepülővel 11 percig tartott, ebből 4 percet töltöttek a súlytalanság állapotában 100 kilométeres magasságban, a világűr határán, azaz a Kármán-vonalon.

A Blue Origin fedélzetén csak nők voltak, a küldetésben részt vett Katy Perry énekesnő, Lauren Sánchez, Bezos menyasszonya, Aisha Bowe, a NASA rakétatudósa, Amanda Nguyen polgárjogi aktivista, Kerianne Flynn filmproducer és Gayle King műsorvezető.

A csapat tagjai (balról jobbra): Gayle King, Aisha Bowe, Lauren Sánchez, Amanda Nguyen, Katy Perry, Kerianne Flynn
Handout / BLUE ORIGIN / AFP

Nem világos, hogy a kizárólag nőkből álló küldetés résztvevői mennyit fizettek – ha fizettek egyáltalán – azért, hogy részt vehessenek a hétfői űrutazáson, a Blue Origin ugyanis nem tesz közzé árlistát a járatfoglalási oldalán, ugyanakkor azt lehet tudni, hogy a jelentkezőknek fejenként le kell tenniük egy 150 ezer dolláros foglalót (kicsit több mint 54 millió forintot).

Az űrhajó teljesen önvezető volt, nem igényelt pilótákat, és a legénységnek sem kellett részt vennie a jármű működtetésében – írja a BBC.

A Star Trek színésze, William Shatner 90 évesen lett a legidősebb ember, aki az űrbe jutott, amikor 2021-ben a Blue Origin szuborbitális járatán repült. Állítólag a cég vendégeként repült, vagyis nem fizetett az útért.

Az amerikai törvények szerint az űrhajósoknak teljes körű képzést kell kapniuk az űrhajón betöltendő szerepükre.

A Blue Origin szerint a New Shepard utasait két napon keresztül képezték, különös tekintettel a fizikai alkalmasságra, a vészhelyzeti protokollokra, a biztonsági intézkedések részleteire és a súlytalansággal kapcsolatos eljárásokra.

Ezenkívül két támogatót is kaptak, akiket Hetes Számú Tagok néven emlegetnek: az egyikük folyamatos útmutatást adott az űrhajósoknak, míg a másik az irányítóteremből tartotta az utasokkal a kapcsolatot a küldetés során.

A visszatérés után erősítették meg, hogy Katy Perry a Louis Armstrong-féle What a Wonderful Worldöt énekelte a kapszulában, majd a landolást követően kijelentette, hogy dalt fog írni az élményeiről.

Kell-e nekünk űrturizmus?

A fellendülő űrturizmus persze nem mentes a kritikáktól. Ezek szerint túlságosan exkluzív és környezetkárosító, míg a támogatók azzal érvelnek, hogy a magáncégek felgyorsítják az innovációt, és hozzáférhetőbbé teszik a világűrt.

Brian Cox professzor a BBC-nek 2024-ben azt mondta: „Civilizációnknak számos okból kifolyólag a bolygónkon túlra kell terjeszkednie”, és úgy véli, hogy a NASA és a kereskedelmi cégek közötti együttműködés pozitív lépés.

Ugyanakkor a rakétahajtóművekből kicsapó gázok olyan részecskéket tartalmaznak, amelyek hatással lehetnek a Föld éghajlatára és ózonrétegére is.

A Blue Origin a honlapján a „Bolygónk védelme” cím alatt azt állítja: „A repülés során a New Shepard hajtóművek égésének egyetlen mellékterméke a vízgőz, szén-dioxid-kibocsátás nélkül”.

Eloise Marais, a University College London légkörkémia- és levegőminőség-professzora azonban rámutat, hogy bármi, ami magas hőmérsékleten ég el, a légkörben lévő nitrogént nitrogén-oxidokká alakítja, amelyek a bolygót melegítő üvegházhatású gázok.

Marais arra is rámutatott, hogy a vízgőz is üvegházhatású gáz, és olyan vegyi anyag, amelynek nem kellene a légkör felsőbb rétegeiben lennie.

„Megváltoztatja a sztratoszféra kémiáját, kimeríti az ózonréteget, és felhőket is képez, amelyek befolyásolják az éghajlatot” – mondta.

A szakértők szerint ahogy egyre több rakétát indítanak, úgy nő az ózonréteg károsításának kockázata.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!