Dragomán: sajnálom azokat az érettségizőket, akik a ChatGPT-vel dolgoztatják ki a tételeket
Az író szerint kortárs irodalmat a nyelvi modellek nemigen olvastak, ezért összevissza beszélnek. Később szembesítette is a ChatGPT-t, ami elismerte a hibáját.
hvg.hu
„Sajnálom azokat a szegény érettségizőket, akik nyelvi modellek segítségével dolgozták ki a kortárs irodalmi tételeket, és összevissza fognak beszélni ezért” – kezdi a Facebook-bejegyzését Dragomán György. Ha ugyanis a modellek nem ismerik a konkrét szöveget (ez kortárs tételeknél sokszor valószínű), első körben nem fogják megmondani, hanem inkább halandzsáznak.
Mint írja, több kétségbeesett levelet is kapott diákoktól a novelláival kapcsolatban, hogy a kidolgozott tétel, amit az osztálytársuk csinált, és elküldött nekik, nem fedi a valóságot.
Úgy véli, hogy a nyelvi modelleket jól is lehet használni, de ehhez fontos lenne a helyes használatára megtanítani a diákokat, illetve megpróbálni megértetni velük, hogyan is működik valójában.
Majd tetemre hívta a ChatGPT-t, hogy olvasta-e az érintett novelláit. A modell elismerte, hogy nem, „ezért nem áll módomban részletes, első kézből származó elemzést adni róla tartalmi tévedés nélkül”. Majd természetesen elnézést kért, és megállapítja, hogy mivel válaszai nem a teljes, hiteles szövegre épültek, „nem lett volna szabad tételszinten elemezni őket. Ezt hibának tekintem, és felelősséggel vállalom”.
Sajnálom azokat a szegény érettségizőket, akik nyelvi modellek segítségével dolgozták ki a kortárs irodalmi tételeket, és össze vissza-fognak beszélni ezért. Abban az esetben ha a modellek nem…
Az utcán járva is észrevehető: az emberek arcára kiül a boldogtalanság. A magyar társadalom mutatói eddig sem voltak jók, de a választás előtti fékevesztett politikai kommunikáció végképp beteszi a kaput. Milyen „menekülőutat” keressen, aki nyomasztva érzi magát?