szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A tagállami vezetők szerint már most meg kell kezdeni azt a munkát, amellyel megelőzhető, hogy az uniós egészségügy a jelenlegihez hasonló kihívásokkal szembesüljön egy újabb járvány esetén. A vakcinaútlevélről egyeztetnek tovább.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A koronavírus-járvánnyal kapcsolatos helyzet áttekintése és az EU közös egészségpolitikája szerepelt a tagállami vezetők videokonferenciájának napirendjén. Egy magas rangú uniós tisztviselő összegzése szerint az állam- és kormányfők alapvetően öt témakört tekintettek át, mintegy öt órás tárgyalás keretében.

  • az oltási folyamat és az engedélyezési eljárás felgyorsítása, ezzel összefüggésben a gyártás és szállítás felgyorsítása,

  • az új változatok megjelenése,

  • a korlátozások következményei az egységes piacra és az utazásra,

  • oltási bizonyítványok,

  • nemzetközi szolidaritás.

Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a megbeszélés után elmondta: a vezetők egyetértettek abban, hogy az új variánsok miatt a helyzet továbbra is súlyos, ezért a korlátozásokat fenn kell tartani, közben pedig fel kell gyorsítani az oltások folyamatát.

Egyetértés volt abban is, hogy egyelőre korlátozni kell a nem létfontosságú utazást.

Eközben azonban figyelembe kell venni az arányosságot és a megkülönböztetésmentességet, valamint a határmenti közösségek sajátos helyzetét. Ugyanakkor az áruk és szolgáltatások akadálytalan áramlását, az egységes piac működését garantálni kell, például a zöld sávok használatával. A tagállamok további erőfeszítéseket kértek az Európai Bizottságtól, hogy kövessenek el mindent az oltóanyagok beszerzése érdekében, beleértve a megkötött szerződések szigorú nyomonkövetését.

Ugyancsak egyetértettek az állam- és kormányfők abban, hogy a jövőben a hasonló helyzetekre az EU-nak sokkal felkészültebbnek kell lennie. Biztosítani kell a megfelelő gyártókapacitást az unió területén, ennek érdekében már most meg kell tenni a szükséges lépéseket. A tagállamok felkérték az Európai Bizottságot, hogy 2021 júniusáig nyújtson be jelentést a COVID-19 járvány eddigi tanulságairól. A jelentésnek ki kell térnie az információcserére, a koordinációra, a kommunikációra és a közös közbeszerzésekre, valamint arra, hogy miként lehet biztosítani a megfelelő termelési kapacitást az EU-ban és hogyan lehet stratégiai tartalékokat létrehozni. Erről az uniós vezetők még ebben az évben tárgyalni fognak.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ismertette a legfrissebb adatokat. Eszerint vasárnapig 50 millió oltóanyagot szállítottak le a gyártók a közös vakcinabeszerzés keretben, ebből 29 millió oltást adtak be.

Ez az EU lakosságának 6,4 százaléka, a felnőtt populáció 8 százaléka.

A cél továbbra is az, hogy nyár végére az EU lakosságának 70 százaléka rendelkezzen oltással, ez 255 millió ember vakcinálását jelenti. Az elnök szerint az uniós szerződések erre lehetőséget adnak. Elmondta, hogy az eddig engedélyezett oltások készítői közül a Biontech-Pfizer és a Moderna rendben teljesít, míg az AstraZenecának “van hova fejlődnie”. Ez az a cég, amely az első negyedévre 100 millió dózist vállalt, azonban valószínűleg csak 40 milliót tud teljesíteni.

Az állam- és kormányfők beszéltek az oltási igazolásokról, ezzel kapcsolatban azonban még sok a nyitott kérdés politikai és járványügyi szempontból is. Abban maradtak a miniszterelnökök, hogy még visszatérnek erre a témára, sőt, az uniós nagykövetek a következő három hónapban napirendre tűzik a témát. Egy olyan megoldás körvonalazódik, hogy az EU kibocsáthat egy dokumentumot, amely tartalmazza magát az oltás tényét, miközben az “érzékeny egészségügyi adatok maradnak a kiállító tagállamban”. Ugyancsak rögzítik ebben a dokumentumban a negatív PRC-tesztet és az antitest jelenlétét. Az időkeret, a három hónap a technikai fejlesztésekre vonatkozik, tehát

legalább három hónapra van szükségünk az interoperábilis rendszerek európai szintű műszaki fejlesztéséhez.

Rengeteg munkát kell elvégeznie a Bizottságnak európai szinten, és rengeteg munkát kell elvégeznie a tagállamok számára nemzeti szinten" - mondta Ursula von der Leyen.

Végül Charles Michel megemlítette azt is, hogy a tagállamok továbbra is elítélik Alekszej Navalnij bebörtönzését és azonnali szabadonbocsátását követelik. Megerősítette, hogy jövő héten az EU célzott szankciókról dönt azon személyekkel szemben, akik felelősek az orosz ellenzéki vezetővel szemben eljárásért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!