szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

2020-ban az Európai Unióban 2,7 millió embert diagnosztizáltak rákkal, és további 1,3 millió ember, köztük több mint 2000 fiatal vesztette életét rákbetegségben. Ha a jelenlegi tendenciák folytatódnak, akkor 2035-re a rákos megbetegedések várhatóan 24 százalékkal fognak nőni, így az EU-ban a rák válik a halálozások fő okává.

Az uniós egészségügyi miniszterek első alkalommal tárgyaltak az Európai Bizottság által február elején beterjesztett európai rákellenes tervről, amely 4 milliárd eurós finanszírozással rendelkezik majd, ebből 1,25 milliárd eurót a jövőbeli „EU az egészségügyért” program biztosít. A miniszterek messzemenő támogatásukról biztosították a brüsszeli elképzeléseket, többen kiemelték, hogy ez a javaslat jól illeszkedik és kiegészíti saját nemzeti rákellenes törekvéseiket.

Az Európai Bizottság tervezetének négy fő eleme van:

  • életmentés a fenntartható rákmegelőzéssel,

  • a rák hatékonyabb korai felismerése,

  • egyenlő hozzáférés a rákbetegség diagnosztizálásához és kezeléséhez,

  • a rákbetegek és ráktúlélők életminőségének javítása.

A jelenlegi helyzet alapján az EU-n belül nagyon eltérő a szűrővizsgálatok aránya a kockázati csoportba tartozók körében. Például az emlőrák esetében 6 és 90 százalék között változik ez a szám, a méhnyakrák esetében pedig 25 és 80 százalék között. Ugyancsak nagy a különbség a túlélési arány esetében. Az emlőrák esetén országonként akár 20 százalékos eltérés is megfigyelhető, míg a vastagbélrák esetében az ötéves túlélési arány 49 százalék és 68 százalék között mozog.

A megelőzés terén több célkitűzést is megfogalmaz a rákellenes terv. Ilyen például az, hogy 2040-re a lakosság kevesebb mint 5 százaléka dohányozzon, a káros alkoholfogyasztás legalább 10 százalékos csökkentése 2025-ig, a környezetszennyezés csökkentése, valamint a rákkeltő anyagoknak és sugárzásnak való kitettség csökkentése, illetve a tudás és az egészségműveltség fejlesztése az egészségesebb életmód népszerűsítése érdekében.

Az uniós egészségügyi miniszterek hangsúlyozták a tárgyalás során, hogy az orvosi és tudományos adatok felhasználása és megosztása mennyire fontos lehet a rák elleni küzdelemben. Az egészségügyi szolgáltatások digitalizálására a miniszterek a tagállamok további együttműködésének, információcseréjének és egymás segítésének lehetőségeként tekintenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!