szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A koronavírus kezelésére szolgáló gyógyszerek fejlesztésének felgyorsítását támogatja az EU új stratégiája.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Legalább három, a koronavírus kezelésére alkalmas gyógyszert akar az Európai Bizottság engedélyezni októberig, és lehetőleg még kettőt az év végéig – ismertette csütörtökön az egészségügyért felelős uniós biztos, Sztella Kiriakidész az uniós intézmény legújabb stratégiájának lényegét.

Jó hír, hogy az oltási kampány felgyorsult az EU-ban, a hét végére eléri a 200 milliót a leszállított vakcinák száma, és júliusra sikerülhet a nyájimmunitáshoz szükséges 70 százalékos átoltottságot elérni – magyarázta Kiriakidész.

A biztos azonban kijelentette:

Az oltások önmagában nem elegendőek a koronavírus kezelésére: a betegség gyógyításával és a szövődmények csökkentésével is foglalkoznia kell az EU-nak.

Főleg, hogy a koronavírus hosszú távú hatásai – fáradtság, alvás- és koncentrációs problémák – különösen aggasztóak, amelyre gyógymódot kell találni – tette hozzá.

Eddig csak egy gyógyszert, a remdesivirt engedélyezték az EU-ban a koronavírus kezelésére, ám az új, komoly anyagi forrásokkal megtámogatott stratégia arra törekszik, hogy a portfólió még az év végéig kibővüljön. Jelenleg 57 koronavírus kezelésére alkalmas gyógyszer hatásosságát és biztonságosságát vizsgálja az Európai Gyógyszerügynökség (EMA).

Az új stratégia szerint a Bizottság 90 millió euróval fogja támogatni a koronavírus egészségügyi kockázatait elemző klinikai vizsgálatokat, 5-5 millióval a koronavírus kezelésére alkalmas gyógyszerek fejlesztését és a klinikai vizsgálatokat, illetve 40 millióval egy olyan hálózat kiépítését, amely a koronavírus kezelésre alkalmas gyógyszerek összetevőit szállítja.

Emellett az uniós intézmény júliusra a legígéretesebbnek tartott 10 gyógyszerről listát készít, és rendszeresen konzultál majd a fejlesztőkkel arról, hogy segíthetné a munkájukat.

Annak érdekében, hogy sikerüljön tartani az októberi céldátumot, az uniós intézmény azt ígéri, hogy az engedélyeztetési folyamatot is felgyorsítja és rugalmasabbá teszi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!