szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament nagy többséggel elfogadta azt az állásfoglalást, amely szerint a cseh miniszterelnök politikai és gazdasági szerepe összeférhetetlen. Ezen túlmenően a képviselők szerint az Európai Bizottságnak foglalkoznia kell a jogállamiság csehországi megsértésével.

Andrej Babis cseh miniszterelnök már jó ideje az Európai Parlament célkeresztjében van. Azt kifogásolják, hogy a Babis által tulajdonolt cégcsoport olyan uniós pénzekhez jut, amelyek európai szétosztásában – kormányfőként – a cseh miniszterelnök is szerepet kap. Sőt, amikor az összeférhetetlenség szóba került, a cseh kormány 2020 márciusában állítólag megkísérelte egy ad hoc törvénnyel legalizálni a helyzetet, az uniós pénzeket pedig cseh költségvetési forrásokkal váltották ki. A témával kapcsolatos, néhány héttel ezelőtti plenáris vitáról itt olvasható a beszámolónk.

A most elfogadott határozatban a képviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy az összeférhetetlenséget teljes egészében fel kell számolni. Ez történhet úgy, hogy Babis miniszterelnök lemond érdekeltségeiről az Agrofert csoportban, vagy a vállalkozásai ezentúl nem jutnak uniós pénzekhez. Az is megoldás lehet, ha a miniszterelnök vagy kormányának tagjai nem vesznek részt az olyan uniós döntésekben, amelyek közvetlenül vagy közvetve az Agrofert csoport üzleti érdekeit érintik.

Az állásfoglalás szerint „Babiš miniszterelnök összeférhetetlenségi ügye a cseh állampolgárok és adófizetők számára sem anyagi teherrel, sem pedig egyéb hátrányos következményekkel nem járhat". Ezért azt kérik a képviselők, hogy az Agrofert csoporttal fizettessék vissza az uniós vagy a cseh költségvetésbe a jogtalanul kifizetett támogatásokat.

A Parlament felkéri a Bizottságot, hogy mérje fel a helyzetet, hogy „azonosítani lehessen a jogállamiságot érintő jogsértéseket, és – amennyiben azok fennállása megerősítést nyer, a megállapításai alapján – kellő időben működésbe hozhassa az uniós költségvetés védelmét szolgáló feltételrendszert".

A képviselők felhívják a figyelmet, hogy a pénzügyi beszámolók hiányosságai miatt továbbra sem lehet beazonosítani, hogy ki az uniós támogatások végső kedvezményezettje. Ezért a Parlament szabványosított és nyilvánosan hozzáférhető digitális jelentéstételi és ellenőrző rendszer kidolgozását kéri a nagyobb átláthatóság érdekében.

Monika Hohlmeier, az EP Költségvetési Ellenőrzési Bizottságának elnöke a szavazás eredményének ismertetése után azt mondta:

Minden rendelkezésünkre álló bizonyíték súlyos, rendszerszintű problémára utal Csehországban, amelyet sürgősen kezelni kell.

Andrej Babis a liberális ALDE párthoz tartozik, amelyet az EP-ben a Megújuló Európa frakció képvisel. Ezeknek a politikusoknak a nagy része most tartózkodott a szavazáson. Nemmel mindössze 30 képviselő szavazott, közöttük ott volt a Fidesz–KDNP valamennyi – összesen 13 – EP-képviselője.

A Fidesz-frakció részéről Kósa Ádám képviselő adott ki közleményt, amelyben azt írja, hogy az Európai Parlament ismét a bíróság szerepét kívánja átvenni.

Sajnálatos, hogy a különböző érdekek által motivált európai politikai ámokfutás az Európai Parlamentet teljes szereptévesztésbe sodorta és ezzel lerombolja az intézmény tekintélyét és megítélését. Minden ilyen jellegű kezdeményezés ellen kell szavaznunk, meg kell állítani ezeket a folyamatokat, mert ezek jelentik az igazi veszélyt az európai jogállamiságra!

– jelentette ki Kósa Ádám.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!