szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Egy hónappal ezelőtt eredmény nélkül zárult az uniós agrárminiszterek tárgyalása, nem sikerült megállapodniuk a következő hétéves költségvetés agrárfejezetéről az Európai Parlamenttel. Pénteken azonban már körvonalazódott az alku, amelyet hétfőn hivatalosan is megerősítettek.

Az Európai Tanács közleménye szerint a megállapodás tisztességesebb, zöldebb és teljesítményalapú közös agrárpolitika (KAP) előtt nyitja meg az utat, amely fenntartható jövőt kíván biztosítani az európai gazdálkodók számára. Az új KAP megerősíti a környezetvédelmi intézkedéseket, és tartalmaz olyan rendelkezéseket is, amelyek célja a kisebb gazdaságok célzottabb támogatása és a fiatal gazdálkodók szakmába lépésének elősegítése.

"Ma megegyeztünk az eddigi legambiciózusabb KAP-ban. Ez jó üzlet a mezőgazdasági termelők és Európa számára, amely megerősíti az európai agrár-élelmiszeripari rendszert, fenntarthatóbbá és mindenki számára igazságosabbá téve. A megállapodás előírja a KAP korszerűsítését amely támogatja a zöldebb és klímabarátabb gazdálkodásra való átállást, növeli a szociális és munkajogok tiszteletben tartását, és biztosítja, hogy a gazdálkodók versenyképesek maradjanak anélkül, hogy bárkit is hátrahagynának" – kommentálta a kompromisszumot Maria do Céu Antunes, portugál mezőgazdasági miniszter.

Az új szabályoknak megfelelő nemzeti stratégiai terveket minden tagállamnak 2021. december 31-ig kell benyújtania az Európai Bizottságnak.

Az új megállapodás értelmében a közvetlen kifizetésben részesülő gazdálkodókat és más kedvezményezetteket adminisztratív szankció terheli, ha nem biztosítanak megfelelő foglalkoztatási feltételeket. Ez az első alkalom, hogy az EU mezőgazdasági jogszabályai társadalmi dimenziót tartalmaznak, és történelmi előrelépést jelentenek abban, ahogy a KAP figyelembe veszi a mezőgazdasági munkavállalókra vonatkozó feltételeket. Az új KAP számos olyan intézkedést határoz meg, amelyek célja a gazdálkodók ösztönzése a „zöldebb” gazdálkodási gyakorlatok elfogadására. Például:

  • szigorúbb feltételességi előírások, amelyeknek a gazdálkodóknak meg kell felelniük a KAP támogatásához, ideértve a széndús talajok megőrzését a vizes élőhelyek és a tőzeges területek védelme révén, valamint a szántóföldek minimális arányát a táj jellemzőinek szentelve a biológiai sokféleség védelme érdekében,

  • ökotámogatási rendszerek a mezőgazdasági termelők támogatására és/vagy ösztönzésére az éghajlatnak és a környezetnek kedvező mezőgazdasági gyakorlatok betartására,

  • a zöld beavatkozásokra fordítandó vidékfejlesztési finanszírozás nagyobb hányada,

  • az éghajlattal és a biológiai sokféleséggel kapcsolatos kiadások nyomon követése, összhangban az Európai Zöld Megállapodás céljaival.

A megállapodást elégedetten fogadta a magyar kormány is. Nagy István agrárminiszter többek között azt emelte ki a megállapodás elemei közül, hogy magyar kezdeményezésre sikerült elérni: 10 hektár alatt ne kelljen megfelelniük a gazdáknak a vetésforgóra és a nem termő területekre vonatkozó követelményeknek, illetve a következő időszakban is lehetőség lesz az egyszerűsített támogatás fenntartására.

Nem mindenki tartja azonban sikernek a megállapodást. A Zöldek EP-képviselőcsoportja szerint az alku messze elmarad a zöld megállapodás azon ígéreteitől, hogy az EU-ban a jövőben kevesebb peszticidet használnak, védik a környezetet, az éghajlatot és a biodiverzitást, valamint támogatják az ökológiai gazdálkodást.

Ez a megállapodás zöldre mosott ajándék a nagy mezőgazdasági vállalkozások számára. Ez a KAP igazságtalan, egyenlőtlen fizetésekkel a tagállamokon belül és a tagállamok között, a migráns munkavállalókkal szembeni visszaélések pedig továbbra is büntetlenek maradnak a KAP-ban.

Az Európai Számvevőszék a napokban hívta fel a figyelmet arra, hogy a most lezáruló finanszírozási időszak nem ért el eredmény az üvegházhatású gázkibocsátás (ÜHG) csökkentése terén.

A jelentés kimondja: bár a 2014 és 2020 közötti uniós agrárkiadások bő egynegyedét – több mint 100 milliárd eurót – éghajlatpolitikai célokra irányozták elő, a mezőgazdaságból származó ÜHG 2010 óta nem csökkent.

A 2021 és 2027 közötti közös uniós agrárpolitika mintegy 387 milliárd euró finanszírozást fog mozgósítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!