szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Bár a magyar kormány mindenféle migrációt elvi okokból elutasít, Magyarországon is létezik a szabályszerű, munkavállalási célú bevándorlást lehetővé tevő uniós jogszabály. Ezt hívják kékkártya-irányelvnek, amelynek egyszerűsítéséről döntött az Európai Parlament. A Fidesz szerint ez egy ördögi kör.

Elfogadta az Európai Parlament a magasan képzett, unión kívüli munkavállalók alkalmazásához szükséges kékkártya reformját, amely segít az egyes kulcságazatokban tapasztalható munkaerőhiány csökkentésében. A rendszer 2009 óta már létezik, az irányelv azt szabja meg, hogy milyen belépési és tartózkodási feltételeknek kell megfelelniük a harmadik országbelieknek (és családtagjaiknak) ahhoz, hogy magas képzettséget igénylő uniós munkahelyen kezdhessenek dolgozni. A rendszer azonban eddig nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, mert nem sikerült elég hiányzó munkaerőt az EU-ba vonzani: 2019-ben összesen 36 806 kékkártyát bocsátottak ki, túlnyomó többségében Németországban. Magyarországon évente 1-15 darab kékkártyát adtak ki.

A felülvizsgált szabályok értelmében a jelentkezőknek munkaszerződést vagy legalább hat hónapig érvényes munkáltatói ajánlatot kell bemutatniuk, illetve bizonyítaniuk kell a végzettségüket vagy szakmai tudásukat. Jelenleg egyéves szerződés vagy egy évig érvényes ajánlat szükséges. A fizetésre vonatkozó határt az adott tagország éves bruttó átlagfizetésének legalább 100, legfeljebb 160 százalékára szállították le, korábban az alsó határ 150 százalék volt, felső határ nélkül.

Nemzetközi védelemben részesülők – például menekültek – is jelentkezhetnek kékkártyáért azzal a feltétellel, hogy nem abban a tagállamban teszik, ahol a menekült- vagy egyéb védett státuszt megkapták.

A jövőben bizonyos típusú szakmai tudást megfelelő munkatapasztalattal is igazolni lehet majd például olyan területeken mint az informatikai vagy kommunikációs technológia. Az uniós kékkártya birtokosai a kártyát kiadó országban eltöltött legalább egy év után szabadon átköltözhetnek egy másik tagországba. Gyorsabb lesz a családegyesítési folyamat is, és a családtagok is gyorsabban elkezdhetnek dolgozni.

Az EP most a tagállamok tanácsával már egyeztetett informális megállapodásról voksolt, amelyet 556 szavazattal, 105 ellenszavazat és 31 tartózkodás mellett fogadtak el. Most a tanácson a sor, hogy jóváhagyja a reformot, amely az unió hivatalos lapjában való megjelenését követően lép életbe. A tagállamoknak két év áll rendelkezésre ahhoz, hogy saját jogszabályaikat összhangba hozzák az irányelvvel.

A Fidesz képviselői elutasították a javaslatot.

„A bevándorlás jelentős hatással van az európai országok kultúrájára és identitására, az európai társadalmak gyökeres megváltozását hozhatja magával. Éles viták folynak ma arról Európában, hogy ilyen áron szükség van-e bevándorlásra. Ebben gyökeresen eltérnek a tagállami álláspontok. Ezért nem a szabályok további egységesítésére van szükség, hanem arra, hogy minden tagállam maga dönthessen” – mondta a témáról szóló vitában Hidvéghi Balázs. Sőt, a fideszes politikus szerint mindez erkölcsi kérdéseket is felvet.

Ha a szegényebb harmadik országokból éppen a legmagasabban képzett munkavállalókat szívja el Európa, akkor ez ott csak további gazdasági lemaradást fog okozni. A szegénység pedig újabb és újabb illegális migrációs hullámokat gerjeszt majd Európa felé. Ez egy ördögi körhöz vezet

– állapította meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

EUrologus EUrologus

Ursula von der Leyen: Aggasztó fejlemények vannak egyes EU-országokban a jogállamiság terén

Jogszabállyal igyekszik az Európai Bizottság úrrá lenni az európai ipart bénító chiphiányon, konkrét ajánlásokat fogalmaznak meg jövő évtől a jogállamisági jelentésben – többek között erről beszélt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az EU helyzetét elemző éves beszédében. Az elnök Strasbourgban, az Európai Parlament plenáris ülésén szólalt fel, mondandójának az “Uniónk lelkének erősítése” címet adta.

Serdült Viktória Itthon

Orbán: Magyarország tapasztalata relevánsabb migrációban, mert már volt muszlim megszállás alatt

Az Európai Unió jövőjéről szólt volna 11 uniós vezető panelbeszélgetése a Bledi Stratégiai Fórumon, de nem kellett hozzá negyedóra, hogy Afganisztánról és a migrációról szóljon a vita. Azt mindenki elismerte, hogy a 2015-ös menekültválság kezelése hiba volt, Orbán Viktor pedig arra is válaszolt, hogy szerinte mi a politika feladata.