szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Hiába van az Európai Uniónak közös bűnüldöző szerve, az Europol ki van szolgáltatva a tagállamoknak az embercsempészet elleni küzdelemben. A legnagyobb gond az adatok hiányos megosztása – erre mutat rá az Európai Számvevőszék legfrissebb jelentése.

Az Europol becslése szerint az Unió határait jogellenesen átlépők körülbelül 90 százaléka veszi igénybe migránscsempészek segítségét: ezek gyakran bűnözői csoportok formájában működnek, és más bűncselekményekben, például közokirat-hamisításban vagy emberkereskedelemben is részt vesznek. A migránscsempészet elleni küzdelem ugyanakkor tagállami hatáskörbe tartozik, az Europol koordinációs és információcsere-platformként szolgál. A jelentésért felelős számvevőszéki tag, Bettina Jakobsen szerint ezen változtatni kell, mert a migránscsempészet az utóbbi években komoly humanitárius és biztonsági kihívást jelentett az Unió számára.

Információcsere-platformként az Europolnak hozzáféréssel kellene rendelkeznie minden szükséges adatforráshoz és azokat szisztematikusan fel kellene használnia, de jelenleg nem ez a helyzet

– hívta fel a figyelmet Jakobsen. Hozzátette, hogy az Europol nem rendelkezik végrehajtói hatáskörrel és nem tartóztathat le bűnözőket, ezért tevékenysége során ki van szolgáltatva a tagállamok hatóságaiknak, amelyek azonban sokszor csak hiányosan töltik fel a szükséges adatokat és – a Számvevőszék szóhasználata szerint – az együttműködés során „eltérően aktívak”. Emellett az Europol más uniós ügynökségekkel folytatott adatcseréje is akadozik.

Az Europol tárgyalásokat folytatott különösen fontos harmadik országokkal, hogy olyan nemzetközi megállapodásokat kössön velük, amelyek értelmében hozzáférést kaphatnak a származási és tranzitországokban folytatott bűnügyi nyomozások operatív adataihoz, de ez a folyamat nem volt zökkenőmentes. A közös EU-s rendőri szerv nem gyűjthet közvetlenül információkat magánszervezetektől és nem elemezheti azokat, továbbá nem használhatja fel rendszeresen, de még alkalmanként sem az olyan külső adatforrásokat, mint a Vízuminformációs Rendszer vagy az utasnyilvántartási adatállomány (PNR).

Éppen ezért a számvevőszék azt javasolja, hogy Europol erősítse meg az együttműködését egyrészt a közös határőrizeti szervvel, a Frontexszel a kölcsönös adatcsere területén, másrészt pedig az adatbázisokhoz való hozzáférés érdekében az Eurojusttal, az EU bünetőjogi együttműködési ügynökségével.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!