szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Befejezte munkáját az az európai parlamenti vizsgálóbizottság, amelynek a fideszes Deutsch Tamás is a tagja. Az állatok szállítása közbeni védelmével foglalkozó testület egy előterjesztést fogadott el azzal a céllal, hogy az állatok jólléte, védelme a szállításuk során is biztosított legyen – a javaslatot Deutsch is támogatta.

A 18 hónapig működő vizsgálóbizottság információkat gyűjtött állampolgároktól és civil szervezetektől, különböző jogsértésekkel kapcsolatban. Ide tartozik a szállítójármű belmagassága, a víz- vagy élelmiszerellátás hiánya, a szállításra alkalmatlan állatokkal való bánásmód, a túlzsúfoltság, a nem megfelelő járművek használata, a szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között történő szállítás és a meghosszabbított szállítási idő.

A bizottság szerint a meglévő uniós szabályok elavultak, félrevezetőek és nem megfelelően hajtják végre. Ezért a következő ajánlásokat fogalmazták meg:

  • Szereljenek fel térfigyelő kamerákat a szállítójárművekre, főként annak ellenőrzésére, hogy a be- és kirakodásnál betartják-e a szabályokat.
  • A nemzeti hatóságok csak akkor hagyják jóvá az állatok utazási terveit, ha az előre jelzett hőmérséklet 5°C és 30°C között van.
  • Hőmérsékletet, páratartalmat és ammóniaszintet rögzítő eszközöket kell alkalmazni a járművekben.
  • Lehetőség szerint húst szállítsanak az élőállatok helyett.
  • Tiltsák meg a nagyon fiatal (kevesebb mint 35 napos) állatok szállítását.

A képviselők szerint nincs ellenőrzési rendszer az állatok EU-n kívüli országokba történő szállítására vonatkozóan. Követelik, hogy a tagországok minden EU-n kívüli országba induló szállítmányt ellenőrizzenek, különös tekintettel az állatok takarmányhoz és ivóvízhez való hozzáférésére, az itatóberendezések működésére, valamint az állatok számára fenntartott hely- és belmagasságra. Az élő állatok kivitelét csak akkor szabad engedélyezni, ha az megfelel az európai állatjóléti szabványoknak.

Deutsch Tamás, aki csak idén szeptember óta volt tagja a bizottságnak, úgy véli, sikerült megvédeni a magyar érdekeket.

„Magyarország eddig is arra törekedett, hogy az állatok szállítás közbeni körülményei megfelelőek legyenek. Egyetértünk az Európai Parlament javaslataival, azonban fontosnak tartjuk, hogy a szigorú uniós szabályozást harmadik országokkal szemben is elvárjuk (például importált termékek esetében), így biztosítva az egyenlő versenyfeltételeket a magyar gazdák és szállítók számára” – mondta a képviselő.

Az Európai Parlament plenáris ülése januárban tárgyal erről a kérdésről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!