Eddig három meghallgatást tartottak, ez volt a soron következő negyedik. A vitában 5-6 tagállam minisztere szólt hozzá, illetve Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke foglalta össze a közelmúlt fejleményeit, azokat az ügyeket, amelyekkel kapcsolatban az Európai Bizottság lépéseket tett.
Nagyon vérszegény napirend volt, alig szóltak hozzá, mindenkit fáraszt az eljárás
– ezt már Varga Judit igazságügyi miniszter a találkozó után tartott sajtótájékozatóján, ahová ismét csak a kormánypárti újságírók voltak hivatalosak, hasonlóan Szijjártó Péter brüsszeli sajtótájékoztatóihoz.
„Továbbra is politikailag motivált eljárás folyik Magyarországgal szemben, amelyet egy bevándorláspárti európai parlamenti többség indított el” – fogalmazott, és hozzátette: az eljárás során már olyan ügyek is előkerülnek, amelyek az eljárás kezdetekor még nem is léteztek. Példaként említette a Klubrádió esetét.
Ugyanakkor éppen ez volt a mostani meghallatás célja. Erről Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke beszélt az ülést követően.
Bemutattam az elmúlt néhány hónap fejleményeit, amelyek sajnos nem pozitívak
– mondta az alelnök. Összefoglalójában szerepelt például az, hogy az Európai Bíróság által hozott ítéletet a menekültügyi eljárásokkal kapcsolatban Magyarország nem teljesítette, ezért újabb pert kellett indítani. Megemlítette, hogy a Klubrádió elnémítása miatt szintén eljárás indult és szóba hozta a Velencei Bizottság jelentését, amely a bírói kinevezések kapcsán állapította meg a magyar igazságszolgáltatás függetlenségének veszélyeztetését.
A miniszterek által elfogadott dokumentumból az derült ki, hogy a francia kormány jelezte: napirenden kívánják tartani a kérdést és következő fél éves elnökségük alatt újabb meghallgatást tartanak.
Varga Judit azonban egészen másra hívta fel a figyelmet és a 7-es cikkelyes eljárást összekapcsolta a migrációval.
Megérett az idő, hogy a valósághoz igazítsuk a jogszabályokat, a közös menekültpolitika nem működik
– jelentette ki, és szavainak alátámasztására a magyar alkotmánybíróság múlt heti ítéletét hozta fel. „A magyar alkotmánybírósági döntés utat mutat az unió jövőbeli migrációs politikájának. A döntés nem mond ellent az uniós jog elsőbbségének, és nem vizsgálja felül az uniós bíróság ítéletét sem” – tette hozzá.
A nem szűnő támadások szerinte nagyon egyszerű okra vezethetők vissza.
Választások lesznek Magyarországon és a bevándorláspárti erők, és az LMBTQI-erős és a liberális progresszió próbál beavatkozni a magyar választásokba
– állapította meg Varga Judit.