Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az EU-csúcsra szóló meghívólevelet szerdán délután küldte el a fővárosokba Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.
A 21. században nincs helye az erő és a kényszer alkalmazásának a határok megváltoztatására
– írta levelében Michel, egyúttal megköszönve, hogy a tagállamok gyorsan és egységesen léptek fel a szankciós csomag elfogadásakor.
Michel szerint az “Orosz Föderáció agresszív lépései sértik a nemzetközi jogot, valamint Ukrajna területi integritását és szuverenitását és az európai biztonsági rendet is aláássák”. Az elnök azt várja a csúcstalálkozótól, hogy a vezetők megbeszéljék, hogyan viszonyuljanak Oroszországhoz, hogyan vonják felelősségre az agresszort, és hogyan támogassák a továbbiakban Ukrajnát és az ukrán népet.
A találkozó este nyolc órakor kezdődik.
Orbán is megy
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Brüsszelbe utazik – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke szerdán.