szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A belga rendőrség pénteken reggel tizennégy különböző brüsszeli helyszínen tartott házkutatást, mert a nyomozás adatai szerint egy Öböl menti ország – sajtóhírek szerint Katar – megpróbálta befolyásolni az uniós döntéshozókat.

Egybehangzó sajtóinformációk szerint már több hónapja folyik a nyomozás amiatt, mert a hatóságok információi szerint egy Öböl menti állam megpróbálja befolyásolni az Európai Parlament gazdasági és politikai döntéseit.

Különösen jelentős összegek kifizetésével vagy nagy ajándékokat ajánlottak fel olyanoknak, akik fontos politikai és/vagy stratégiai pozíciót töltenek be az Európai Parlamentben

– erősítette meg Eric Van Duyse, a szövetségi ügyészség szóvivője. A nyomozók azt nem árulták el, hogy melyik országról van szó, de a lapok egymástól független értesülései szerint a labdarúgó-világbajnokságot rendező Katar az érintett. A nyomozók azt vizsgálják, hogy Katar megpróbálta-e a klasszikus lobbitevékenységen túlmutató módon befolyásolni az Európai Parlamentet.

A házkutatásokat négy, a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége (S&D) képviselőihez köthető parlamenti asszisztensnél tartották, egyikük az Európai Néppárthoz is kötődik. A nyomozók emellett razziát tartottak az Európai Parlament két tanácsadójánál és egy tisztségviselőjénél, európai lobbizást folytató nemzetközi nonprofit szervezetek igazgatóinál, egy volt európai parlamenti képviselőnél és egy magas rangú szakszervezeti aktivistánál.

Számítógépeket, okostelefonokat és az egyik érintettnél 500 ezer euró készpénzt foglaltak le. Négy személyt vettek őrizetbe: egy parlamenti asszisztenst, egy lobbistát, valamint Pier Antonio Panzeri (S&D) volt olasz EP-képviselőt és Luca Visentini szakszervezeti képviselőt. Valamennyi őrizetbe vett személy olasz, vagy olasz gyökerei vannak.

Visentinit novemberben választották meg a világszerte 200 millió tagot számláló Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség (ITUC) főtitkárává. Az értesülések szerint a készpénzt Panzerinél foglalták, aki a Fight Impunity nevű brüsszeli nonprofit szervezet elnöke, amelyet 2019-ben alapítottak azzal a céllal, hogy „támogassák a súlyos emberi jogsértések és az emberiség elleni bűncselekmények büntetlensége elleni küzdelmet”.

Katart nagyon sok támadás érte a világbajnokság rendezésének megszerzésének módja kapcsán, számos információ merült fel a FIFA tagjainak megvesztegetéséről, majd pedig a stadionok építése során a munkások kihasználása, kényszerfoglalkoztatása, a szörnyű munkakörülmények okoztak nemzetközi felháborodást. Ennek ellensúlyozására komoly akciókat indítottak, hogy javuljon a róluk kialakított kép.

És amúgy ma van a korrupcióellenes világnap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!