szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Európai Parlament négy pártja óvatosságra inti az Európai Bizottságot azzal kapcsolatban, hogy pozitívan értékelik-e a magyar igazságügyi reformokat. Ha ez megtörténik, Magyarország hozzájuthat a befagyasztott források egy részéhez.

Az Európai Néppárt, a szociáldemokraták, a liberálisok és a zöldek közös értékelést állítottak össze jogi szakértők bevonásával a magyar igazságügyi reformról. Ez az EU által a magyar kormányhoz címzett, 27 pontos feltételrendszerből négy pontot fed le, és az igazságszolgáltatás függetlenségének helyreállítását célozza. Magyarország júliusban nyújtotta be az ezzel kapcsolatos anyagot Brüsszelnek, az elbírálási határidő november közepén jár le. Az EP-frakciók azonban azt kérik, hogy a brüsszeli testület most még ne döntsön, mert ezt korainak tartják. Petri Sarvamaa finn néppárti képviselő arra hivatkozott, hogy meg kell bizonyosodni arról, a Magyarország által hozott intézkedések hatékonyak is egyben.

Daniel Freund német zöldpárti képviselő sarkosabban fogalmazott, szerinte szükséges reformokat nem hajtották végre, a négyből a gyakorlatban egyetlen egy feltétel sem teljesül. Arra hivatkozott, hogy az Országos Bírói Tanács megerősítésére, függetlenségének biztosításáról nem lehet véleményt alkotni, mert az OBT új tagjainak a választása folyamatban vannak.

Ennek eredménye fogja megmutatni, hogy az OBT független intézmény lesz-e, a minimum az, hogy ennek a végét megvárjuk

- jelentette ki Freund. Ugyancsak aggodalmakat fogalmazott meg a Kúria elnökével kapcsolatban. Emlékeztetett, hogy ugyan változtak a szabályok, de a jelenlegi elnök addig maradhat hivatalban, ameddig a Fidesz kétharmados többségben van.

Az elnök függetlenségének megerősítését akkor láthatjuk, ha lesz egy új választás, de a jelenlegi elnök mandátuma hét év múlva jár le

- tette hozzá. A momentumos Cseh Katalin úgy fogalmazott, hogy a mérföldkövek az alapot jelentik a demokratikus működéshez, vagyis mindegyiket teljes mértékben végre kell hajtani. Szerinte korai még az értékelést elvégezni és azt javasolta, hogy erre a feladatra kérjék fel az Európa Tanács mellett működő független, alkotmányjogászokból álló szervezetet, a Velencei Bizottságot. Cseh Katalin kijelentette:

Orbán Viktor zsarol a forrásokkal, ha a zsarolónak engednek, akkor a zsaroló visszatér és újra és újra még több pénzt kér.

A képviselők figyelmeztették az Európai Bizottságot, hogy ha enged a magyar nyomásnak, akkor az Európai Parlament részéről számonkérhetővé válnak és adott esetben nem adják meg a testület működéséhez szükséges, úgynevezett költségvetési mentesítést, ami intézményi válsághoz vezetne.

Hangsúlyozták azt is, hogy több mint egy éve születtek meg a most tárgyalt mérföldkövek, azóta a helyzet Magyarországon tovább romlott, a Bizottság nem frissítette az elvárásokat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!