szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A brüsszeli uniós csúcstalálkozón öt órányi vita után fogadták el a tagállami vezetők a közös álláspontjukat a közel-keleti válság ügyében, miközben néhány száz palesztin-párti tüntető Izrael-ellenes jelszavakat skandált a tanácskozás közelében. A vezetők meghallgatták az ukrán elnököt is, aki szerint országa készen áll az uniós csatlakozási tárgyalások megkezdésére.

Az uniós állam- és kormányfők brüsszeli tanácskozásának elején online jelentkezett be Kijevből Volodimir Zelenszkij. Az ukrán elnök beszédében hangsúlyos helyet foglalt el Ukrajna uniós tagsága.

Közvetlenül a találkozásunk előtt aláírtam egy Ukrajna európai integrációja szempontjából nagyon fontos törvényt – a politikailag kiszolgáltatott személyekről szóló jogszabályt

- jelentette be Zelenszkij. Ez az egyik olyan kulcsfontosságú törvény, amelyet az ukránoknak el kellett fogadniuk annak érdekében, hogy egyáltalán szóba kerülhessen a csatlakozási tárgyalások elindítása. Ahogy Zelenszkij fogalmazott:

Ez a törvény jelentősen megerősíti a közszereplők pénzügyi ellenőrzését Ukrajnában.

Ezzel Ukrajna gyakorlatilag végrehajtotta az Európai Bizottság hét ajánlását. Ezeket a teljesítéseket a következő hetekben értékeli a Bizottság, összeállít belőle egy jelentést, és ennek birtokában már decemberben dönthetnek a tagállamok arról, hogy a csatlakozási tárgyalási fejezeteket megnyitják. Ez igen jelentős lépésnek mondható az ukrán uniós tagság felé.

Az ukrán elnök köszönetet mondott azokért a védelmi eszközökért – fegyverek, felszerelések, lőszerek és légvédelem -, amelyeket a közelmúltban juttattak el nekik az uniós tagállamok. Az elnök közölte azt is, hogy szerdán orosz harci drónokat lőtt le az ukrán hadsereg, amelyek a Hmelnickij Atomerőmű felé haladtak.

Újra és újra látjuk, mivel állunk szemben – ez a gonosz még az atomerőműveket is megtámadhatja

- mondta az elnök. Zelenszkij kifejezte a háláját az "Oroszországra nehezedő szankciós nyomásért". Hozzátette, hogy meg kell növelni azon erőfeszítéseket, amelyek a szankciók kijátszóinak utolérésére és megbüntetésére vonatkoznak. Kijelentette azt is, hogy a következő, 12. szankciós csomagnak "nagyobbnak kell lennie az előzőeknél".

Csütörtökön este állam- és kormányfők éjszakába nyúló vitát folytattak majd a közel-keleti helyzetről, Ukrajnáról, a hétéves költségvetés kiegészítéséről, migrációról és gazdasági ügyekről.

Az első napirendi pont a gázai konfliktus volt, amely alatt a csúcstalálkozó helyszínéhez közel, a rendőrség által lezárt terület szomszédságában több száz palesztin-párti tüntető Izrael-ellenes jelszavakat skandálva néztek farkasszemet a rohamrendőrökkel.

 

A tagállami vezetők végül öt órányi vita után elfogadták közös álláspontjukat. Ebben elítélték a Hamász brutális támadását és elismerték Izrael jogát az önvédelemhez, a nemzetközi és a humanitárius joggal összhangban. Követelik a túszok szabadon bocsátását és a civil életek védelmét. A legvitatottabb pont az volt, hogy felszólítsa-e az EU a feleket tűzszünetre, vagy pedig úgynevezett humanitárius szünetet kérjenek, amely lehetőséget nyújt a kritikus területekre bejuttatni a segélyszállítmányokat. Végül az utóbbi megoldás mellett döntöttek azzal, hogy humanitárius folyosókat is biztosítaniuk kell a harcoló feleknek.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!