szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új, 32 tagú szélsőjobboldali frakció megalakítását jelenthetik be napokon belül az Európai Parlamentben, amelynek tagja lesz a Mi Hazánk képviselője, Borvendég Zsuzsanna is. Szuverenistáknak hívják majd magukat.

Európai parlamenti választások
Bár Magyar Péter pártja az európai parlamenti választáson csak a második lett a Fidesz-KDNP mögött, úgy tűnik, mégis ő foglalhatja el Brüsszelt Orbán Viktor helyett. Ha pedig a nagy képet nézzük, az is látszik, hogy elfogytak Orbán Viktor barátai, és Európa több vezetője számára hozott bukást a voksolás.
Friss cikkek a témában

A Die Zeit és a Der Spiegel egybehangzó értesüléseire hivatkozva adta hírül többek között az ukrán RBC-Ukraine nevű hírportál, hogy az Alternatíva Németországnak (AfD) német nacionalista és jobboldali populista párt Szuverenisták néven frakció létrehozását tervezi. Egy e-mail tanúbizonysága szerint egy pártnak a képviselője az Európai Parlamentben azt kérte, hogy a parlament adminisztrációja biztosítson 100 fős helyiséget és étkeztetést az új képviselőcsoport alakuló ülésére június 27-én 10 órára.
A frakcióhoz a következő jobboldali pártok is csatlakozhatnak (zárójelben az elnyert mandátumuk száma): az SOS Románia (2), a spanyol SeAcabó La Fiesta (3), a görög NIHK (1), a lengyel Konfederacja Wolnosc i Niedpodleglosc (6), a szlovákiai Hnutie Republika (2) és a magyar Mi Hazánk Mozgalom (1). Az AfD-nek 17 mandátuma van.

Ezt a szervezkedést az előzte meg, hogy az AfD-t a sorozatos botrányok, orosz és kínai kémkedési gyanú, a nácizmus relativizálása miatt kitették a jobboldali, populista Identitás és Demokrácia frakcióból. A német párt eltávolította a képviselői közül a botrányokban elsősorban érintett Maximillian Krah képviselőt és kérte a visszavételét az ID-frakcióba, azonban a csoport vezető politikusa, a francia Marine Le Pen elutasította ezt.

Az új csoportnak a fentiek alapján hét országból 32 képviselője lesz, a frakcióalapítás feltétele minimum 23 képviselő legalább 7 tagállamból. Ezzel nagyobb költségvetési támogatást és több megszólalást kaphatnak, mintha csak független képviselők lennének.

Ugyanakkor ezzel az EU-szkeptikus, populista, szélsőjobboldali erők már három frakcióba rendeződnének, ami még inkább töredezetté tenné őket, ahelyett, hogy egységesebbek lennének.

Az új Európai Parlament július 16-án tartja az alakuló ülését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!