szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) egy új kockázatértékelésében azt írja, hogy nagy valószínűséggel az EU országaiban több majomhimlő behozott fertőzéses esetet fognak tapasztalni – tájékoztatta az ECDC az EUrologust. Mindez egy nappal azt követően történt, hogy Svédországban azonosították az Afrikában terjedő súlyosabb variáns első esetét.

A központ ugyanakkor kiemeli, hogy a tartós terjedés valószínűsége Európában nagyon alacsony lesz, feltéve, hogy az eseteket gyorsan diagnosztizálják, és ellenőrző intézkedéseket hajtanak végre. Az értékelés megállapítja, hogy a jelenleg Afrikában keringő I. kládhoz tartozó vírus okozza az eseteket, amely különbözik a 2022-ben bekövetkezett, II. b klád okozta tömeges megbetegedésektől.

Az EU és Afrika közötti gyakori és szoros utazási kapcsolatok miatt az ECDC azt ajánlja, hogy a tagállamok adjanak ki utazási tanácsokat a járvány által érintett területekre látogató vagy onnan visszatérő emberek számára. Kiemelik, hogy nagy a fertőzés valószínűsége az EU-ból az érintett területekre utazó és az érintett közösségekkel szoros kapcsolatban álló emberek esetében.

A járvány afrikai gyors terjedésének eredményeként az ECDC növelte az uniós lakosságnak és az érintett területekre utazóknak a kockázati besorolását. Az Európa és Afrika közötti szoros kapcsolatok miatt fel kell készülnünk több importált I. klád okozta esetre

– mondja Pamela Rendi-Wagner, az ECDC igazgatója. A központ azt ajánlja, hogy az EU közegészségügyi hatóságai folytassanak magas szintű készültségi tervezési és figyelemfelkeltő tevékenységeket annak érdekében, hogy lehetővé tegyék az Európát esetlegesen elérő további esetek gyors felderítését és az erre történő reagálást. Ha ilyen fertőzést észlelnek, azt haladéktalanul közölni kell EU-szinten az EpiPulse vagy az EWRS (Korai figyelmeztető és reagáló rendszer) segítségével. (Az EpiPulse egy integrált portál az európai közegészségügyi hatóságok és globális partnerek számára a fertőző betegségekre vonatkozó adatok gyűjtésére, elemzésére.)

Az ECDC azt javasolja a járványos területekre utazóknak, hogy konzultáljanak egészségügyi szolgáltatójukkal a himlő elleni védőoltásra való jogosultságról.

A majomhimlő tavaly óta terjed a Kongói Demokratikus Köztársaságban, és több afrikai országban is kimutatták. A vírus eddig több mint 500 embert ölt meg, főként a Kongói Demokratikus Köztársaságban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett.

Az Európai Bizottság szerdán bejelentette, hogy 215 000 adag Bavarian Nordic fertőzés elleni oltóanyagot küld a Kongói Demokratikus Köztársaságnak. A Bizottság egészségügyi vészhelyzetekre való felkészültségi és reagálási hatósága (HERA) szintén ígéretet tett arra, hogy segíti az országot a vírus tesztelésében és szekvenálásában, egy 3,5 millió eurós támogatással, várhatóan kora ősszel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!