szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Hétfőn 15 napos határidővel 93 millió eurós fizetési felszólítást küldött az Európai Bizottság Budapestnek. Brüsszel levonná a pénzt – ha lenne miből.

A Bizottság felhívást küldött az első kényszerítő bírság megfizetésére, amelyben felszólította Magyarországot, hogy 2024. október 31-ig fizessen 93 millió eurót. Magyarország nem fizette ki az összeget a megadott határidőn belül

– mondta Ujvári Balázs, az Európai Bizottság szóvivője az EUrologusnak, utalva a fizetési felszólítás előzményére. Az Európai Bíróság júniusi ítéletében egy 2020-as bírósági ítélet be nem tartása miatt szabtak ki egyrészt 200 millió eurós büntetést, másrészt napi egymillió eurós kötbért. A kormánynak három és fél éve volt arra, hogy az uniós joggal összhangba hozza a menekültügyi szabályozását, ami nem az illegális bevándorlók beengedését jelentette, hanem az EU-s szabályoknak megfelelő eljárás lefolytatását – amelynek végén a menekültstátuszra nem jogosult személyeket ki kell utasítani az EU területéről. Mivel azonban a magyar kormány semmilyen lépést nem tett, jönnek a pénzügyi kényszerítő szankciók.

A 200 millió euróra vonatkozóan már lejárt a fizetési felszólítás, a mostani 93 millió euróra vonatkozóan – ami a háromhavi kényszerítő bírságot jelenti – pedig november 19-e a határidő. November 20-ától az Európai Bizottság már 293 millió euró plusz kamatokat követel, pontosabban a rá vonatkozó uniós szabályok szerint ezt a pénzt vissza kell tartani a Magyarországnak járó pénzekből.

Információink szerint ezzel gondban van a Bizottság, ugyanis nemhogy ekkora összeg egyben nem áll rendelkezésre, de még több kisebb összeg figyelembe vételével sem lehet ennyi pénzt visszatartani. Nincs ugyanis ennek, vagy ennek jelentősebb részének megfelelő magyar kifizetési igény.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!