szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Puhul a magyar álláspont Oroszország ügyében, így hozzá fogunk járulni ahhoz, hogy a szankciókat újabb hat hónappal kiterjesszék -– értesült az EUrologus. A magyar kormány cserébe egy nyilatkozatot kap, amely szerint Ukrajnából továbbra is érkeznek gázszállítások, de arról nincs szó, hogy ez orosz energia lenne.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Eredetileg az EU-hoz akkreditált nagyköveteknek kellett volna dönteniük arról, hogy jóváhagyják az uniós büntetőintézkedések meghosszabbítását, múlt pénteken azonban egyedül a magyar nagykövet jelezte, hogy kormánya előbb egy vitát szeretne a szankciós politika jövőjéről. Ez összecsengett azzal, amit múlt héten a magyar miniszterelnök és a külügyminiszter mondott, nevezetesen az új amerikai elnök hivatalba lépésével új helyzet állt elő, ezért az EU-nak át kell értékelnie, hogy mit vár a büntetőintézkedésekről.

A tagállamoknak január 31-ig kell dönteni a hosszabbításról, ellenkező esetben az egész szankciós rezsim összeomlik, aminek első jele az lenne, hogy Oroszország hozzájut az EU-ban befagyasztott több mint 200 milliárd eurós bankbetétjéhez.

Azt is felhozták magyar oldalról, hogy a büntetőintézkedések miatt Magyarországot 19 milliárd eurónyi kár érte, ezzel kapcsolatban azonban egy magas rangú uniós tisztviselő pénteken azt mondta, hogy a magyar kormány ilyen adatot nem hozott hivatalosan tudomásukra és nem tudják, hogy min alapul ez a számítás.

A nagykövetek úgy döntöttek, hogy a hétfői külügyminiszteri tanács elé utalják az ügyet, miközben az Európai Tanács hivatala már arra készült, hogy magyar vétó esetén az rendkívüli EU-csúcsot hívnak össze még ezen a héten. A külügyminiszterek találkozója előtt azonban váratlanul ismét összehívták a nagyköveteket, ahol ez az egy napirendi pont szerepelt.

Szijjártó szerint megkapta a kért garanciákat, ezért szavazott az Oroszország elleni szankciók kiterjesztésére

A külügyminiszter szerint végül azért nem feküdt keresztbe az uniós akaratnak, mert győzött.

Szijjártó Péter Brüsszelbe utazása előtt a közösségi oldalán azt posztolta, hogy

az EU-s külügyminiszterek tanácsülésén az dönti el a szavazatunkat, hogy az Európai Bizottság ad-e garanciát arra, hogy a jövőben fellép minden olyan esetben, amikor uniós tagállamok energiabiztonságát fenyegetik az Európai Unión kívülről.

Sajtóértesülések és az EUrologushoz eljutott meg nem erősített információk szerint a tagállamok egy nyilatkozatot fognak elfogadni a magyar vétó feloldása érdekében. Ebben többek között az szerepel, hogy

a Bizottság megkeresi Ukrajnát, hogy biztosítékokat kérjen az EU-ba irányuló kőolajvezeték-transzferek fenntartásával kapcsolatban.

A nyilatkozatban jelzik, hogy az ukrajnai gázvezetékrendszeren keresztül történő európai gázellátás Ukrajna nemzetközi kötelezettsége. Ezt egyébként az ukránok nem vitatják, s már korábban leszögezték, hogy Azerbajdzsánból származó energiahordozókat továbbítanak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!