szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

Magyarországnak nemzetközi jogi kötelezettsége érvényt szerezni a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsának, amelyre vonatkozóan Szijjártó Péter 2023-ban egy dokumentumhoz is jóváhagyását adta. Az Európai Bizottság szerint az ICC működését az egész EU támogatja.

Szerdától vasárnapig tartózkodik majd Magyarországon Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki ellen tavaly novemberben adott ki elfogatóparancsot a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság. A bíróság főügyésze, Karim Khan szerint ugyanis Netanjahut és a volt védelmi miniszter Joáv Galantot büntetőjogi felelősség terheli a Gázai-övezetben okozott tömeges éhínségért, ami háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül. A Nemzetközi Büntetőbíróság döntése minden, a bíróság működését szabályozó szerződést aláíró ország számára kötelező.

A Nemzetközi Büntetőbíróság kérdésével kapcsolatban álláspontunk egyértelmű és megingathatatlan. Az EU támogatja a Nemzetközi Büntetőbíróságot és a Római Statútumban meghatározott elveket. Az EU tiszteletben tartja a bíróság függetlenségét és pártatlanságát, és határozottan elkötelezettek vagyunk a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás és a büntetlenség elleni küzdelem mellett

– fogalmazott az Európai Bizottság brüsszeli sajtótájékoztatóján Anouar El Anouni szóvivő. Felhívta a figyelmet arra is, hogy 2023-ban az uniós tagállamok az ICC-vel összefüggésben következtetéseket fogadtak el, amelyben a bírósággal kapcsolatos teljes körű együttműködés mellett foglaltak állást.

Valóban, a Külügyminiszterek Tanácsa 2023. június 26-án, a Római Statútum aláírásának 25. évfordulójára elfogadott egy 18 pontból álló dokumentumot, amelynek egyik pontja ez:

A Tanács felhívja az összes államot, hogy biztosítsák a teljes körű együttműködést a Bírósággal, beleértve a még fennálló elfogatóparancsok azonnali végrehajtását

A dokumentum felütésében pedig az uniós tagállamok hitet tettek az ICC működése és támogatása mellett.

Az Európai Unió megragadja az alkalmat, hogy megismételje megingathatatlan elkötelezettségét a Nemzetközi Büntetőbíróság függetlensége és pártatlansága mellett, valamint központi szerepét a büntetlenség elleni globális küzdelemben.

Mindez azért fontos, mert az Európai Unió a külügyeket érintő kérdésekben – és ez annak minősül – csak egyhangúan hozhat döntéseket, minden állásfoglaláshoz, minden dokumentum elfogadásához valamennyi tagállam hozzájárulása szükséges. Vagyis, Szijjártó Péter beleegyezése nélkül ezt a döntést nem hozhatták volna meg.

A magyar külügyminiszter egyébként arra hivatkozik Netanjahu látogatásával kapcsolatban, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság működése átpolitizálódott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!