Szerdától vasárnapig tartózkodik majd Magyarországon Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki ellen tavaly novemberben adott ki elfogatóparancsot a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság. A bíróság főügyésze, Karim Khan szerint ugyanis Netanjahut és a volt védelmi miniszter Joáv Galantot büntetőjogi felelősség terheli a Gázai-övezetben okozott tömeges éhínségért, ami háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül. A Nemzetközi Büntetőbíróság döntése minden, a bíróság működését szabályozó szerződést aláíró ország számára kötelező.
A Nemzetközi Büntetőbíróság kérdésével kapcsolatban álláspontunk egyértelmű és megingathatatlan. Az EU támogatja a Nemzetközi Büntetőbíróságot és a Római Statútumban meghatározott elveket. Az EU tiszteletben tartja a bíróság függetlenségét és pártatlanságát, és határozottan elkötelezettek vagyunk a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás és a büntetlenség elleni küzdelem mellett
– fogalmazott az Európai Bizottság brüsszeli sajtótájékoztatóján Anouar El Anouni szóvivő. Felhívta a figyelmet arra is, hogy 2023-ban az uniós tagállamok az ICC-vel összefüggésben következtetéseket fogadtak el, amelyben a bírósággal kapcsolatos teljes körű együttműködés mellett foglaltak állást.
Valóban, a Külügyminiszterek Tanácsa 2023. június 26-án, a Római Statútum aláírásának 25. évfordulójára elfogadott egy 18 pontból álló dokumentumot, amelynek egyik pontja ez:
A Tanács felhívja az összes államot, hogy biztosítsák a teljes körű együttműködést a Bírósággal, beleértve a még fennálló elfogatóparancsok azonnali végrehajtását
A dokumentum felütésében pedig az uniós tagállamok hitet tettek az ICC működése és támogatása mellett.
Az Európai Unió megragadja az alkalmat, hogy megismételje megingathatatlan elkötelezettségét a Nemzetközi Büntetőbíróság függetlensége és pártatlansága mellett, valamint központi szerepét a büntetlenség elleni globális küzdelemben.
Mindez azért fontos, mert az Európai Unió a külügyeket érintő kérdésekben – és ez annak minősül – csak egyhangúan hozhat döntéseket, minden állásfoglaláshoz, minden dokumentum elfogadásához valamennyi tagállam hozzájárulása szükséges. Vagyis, Szijjártó Péter beleegyezése nélkül ezt a döntést nem hozhatták volna meg.
A magyar külügyminiszter egyébként arra hivatkozik Netanjahu látogatásával kapcsolatban, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság működése átpolitizálódott.