szerző:
EUrologus
Tetszett a cikk?

A magyar külügyminiszter nem csak a zászlófelvonást hagyja ki, de a tárgyalást ukrán kollégájával.

A NATO külügyminisztereinek találkozója több szempontból is jelentőséggel bír. Jens Stoltenberg, a szövetség főtitkára sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy egy történelmi hét előtt állunk. Úgy fogalmazott, hogy Finnország tagságával az északi országok, ezen belül a magyar és török támogatás híján még mindig a belépésre váró Svédország biztonsága is nőni fog.

Minden szövetséges egyetért abban, hogy Svédország csatlakozását gyorsan be kell fejezni

– mondta a főtitkár.

Kedden délután fél négykor a NATO európai főhadiszállásán, Brüsszelben felvonják a szövetség 31. tagjának is a zászlaját: Finnország is a védelmi együttműködés tagja lesz. Kedden délután a külügyminiszterek pedig ukrán kollégájukkal, Dimitro Kulebával ülnek tárgyalóasztalhoz. Ennek azért van jelentősége, mert az elmúlt években Magyarország blokkolta az ilyen jellegű kapcsolattartást, azonban Stoltenberg főtitkár múlt héten bejelentette, hogy ettől függetlenül összehívja a NATO-Ukrajna Bizottságot. Szijjártó Péter azonban nem vesz részt ezen az eseményen, mert Romániába utazik, ahol közlekedési és infrastrukturális tárgyalásokat folytat, valamint találkozik az erdélyi magyarok képviselőivel.

 

Jens Stoltenberg az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban azt mondta, hogy

Nem engedhetjük meg, hogy Oroszország továbbra is rontsa az európai biztonságot. Üdvözlöm Zelenszkij elnök béketervét, amely támogatja az ENSZ Alapokmányának középpontjában álló elveket. Ez biztosítja az igazságos és fenntartható béke alapját.

A főtitkár szerint azonban semmi jele annak, hogy Putyin békére készülne. A szövetségesek eddig 65 milliárd euró katonai segélyt szállítottak Ukrajnába és ezekben a napokban érkeznek modern harckocsik és egyéb páncélozott járművek elkezdtek érkezni. Stoltenberg szerint ez valódi változást hozhat a fronton, és lehetővé teszi az ukrán erők számára, hogy több területet szabadítsanak fel.

A kétnapos találkozó második napján a NATO indo-csendes-óceáni partnerei – Ausztrália, Japán, Új-Zéland és a Koreai Köztársaság – is csatlakozik a megbeszélésekhez, az EU külügyi főképviselőjével együtt.

Oroszország Ukrajna elleni háborújának következményei globálisak. És ami ma Európában történik, az holnap megtörténhet Kelet-Ázsiában

– fogalmazott Stoltenberg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!