Tetszett a cikk?

Csak részben valósult meg 2004-ben a fő cél, a gazdaság visszaterelése a fenntartható, egyensúlyi növekedési pályára. A tempót már nem a mesterségesen felpumpált belső kereslet diktálta, mint 2001 és 2003 között, hanem az export, amely az első kilenc hónapban 15 százalékkal bővült. Az euróövezet lefékeződésével őszre megtört azonban a magyar GDP növekedési üteme is: az első negyedévben még 4,3 százalék volt, a harmadikban viszont csak 3,7. A belső "motorok" kikapcsolásának szembeötlő jele, hogy a nettó keresetek az előző évi 17 százalékos ugrás után 2004-ben csupán 7 százalék körül, nagyjából az inflációval arányosan nőttek (a közalkalmazotti bérek reálértéke egyenesen csökkent). A lakossági fogyasztás viszont a tervezettnél jobban, 3 százalékkal bővült - főleg a háztartások eladósodása árán.

A kormányzati korrekciós szándék ellenére nem javult a fizetési mérleg, amelynek hiánya az idén éppúgy a GDP 9 százaléka körül alakul, mint 2003-ban. A külkereskedelmi deficit a behozatal és a kivitel egyidejű felfutásával a januártól szeptemberig tartó időszakban 500 millió euróval haladta meg az előző évit; az előrejelzések szerint az év végére 4,5-4,6 milliárd euróra emelkedik a tavalyi 4,1 milliárddal szemben. Egy év alatt - 2003 és 2004 júniusa között - 18 milliárd euróról 26 milliárdra nőtt az ország nettó külföldi adóssága, ezen belül az államháztartásé és a Magyar Nemzeti Banké együtt 6,7 milliárd euróról 10,2 milliárdra.

A pénzügyi tárca elszántsága és háromszori, összességében a GDP csaknem 2 százalékára tehető költségvetési kiigazítása ellenére az államháztartás hiánya ismét nagyobb a tervezettnél. A 2004-re tavaly decemberben elfogadott törvényben 3,8 százalékos GDP-arányos hiány szerepelt, ami a múlt évi deficit elfutásának nyilvánvalóvá válásával szinte azonnal összeomlott, amibe László Csaba pénzügyminiszter belebukott. Utóda, Draskovics Tibor a kiadások azonnali megnyirbálásával és a bevételek növelésével egyidejűleg új, 4,6 százalékos deficitcélt jelölt meg, ám szeptemberben ennek tarthatatlanságát kényszerült beismerni - főleg a tervezett forgalmiadó-bevételek elmaradása miatt. Az akkor 5,3 százalékra átírt előirányzat teljesülése pedig azon múlik, megvalósul-e a pénzügyi tárca várakozása: az év utolsó hónapjában 100 milliárd forintos bevételi többlet realizálása.

A pénzügyi szigor fellazulásának volt előnye is: a költségvetés maga nem nagyon fékezte a gazdasági növekedést. Nem úgy, mint a folyamatosan magas, a külföldi befektetőket extra prémiummal kecsegtető kamatszint és az év második felében egyre erősödő forint. A hatósági áremelések és a január 1-jével megnövelt forgalmiadó-kulcsok következtében 2004-ben alaposan megugrott az infláció, amely májusban 7,6 százalékkal tetőzött. Azóta viszont folyamatosan csökken, és az év egészében 6,5 százalék körül lesz - szemben a tavalyi 4,7 százalékkal.

Elismerte az izraeli védelmi miniszter, hogy végig ő akadályozta a túszalku megkötését a Hamásszal

Elismerte az izraeli védelmi miniszter, hogy végig ő akadályozta a túszalku megkötését a Hamásszal

Megszorongatták meghallgatásán Pete Hegsethet, akit Donald Trump védelmi miniszternek nevezne ki

Megszorongatták meghallgatásán Pete Hegsethet, akit Donald Trump védelmi miniszternek nevezne ki

Bondár Anna búcsúzott az Australian Open első körében

Bondár Anna búcsúzott az Australian Open első körében

Életveszélyes mutatvány: fiatalok álltak meg videózni az M85-ös sztrádaalagútban

Életveszélyes mutatvány: fiatalok álltak meg videózni az M85-ös sztrádaalagútban