Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A hitelminősítő szerint jövőre pöröghet fel a magyar gazdasági növekedés.
A Fitch nemzetközi hitelminősítő megerősítette Magyarország adósbesorolását a BBB szinten (ez a befektetésre ajánlott kategória alja), stabil kilátással. A hitelminősítő szerint a többi BBB országhoz képest Magyarországon magas az egy főre jutó GDP, az országot szeretik a külföldi beruházások (különösen az autó- és akkuiparban); ugyanakkor magas az államadósság, sok az unortodox gazdaságpolitikai lépés, a kormányzás minőségét mutató indikátorok pedig romlanak.
A hitelminősítő jelentősen rontotta a magyar gazdasági növekedés idei évre vonatkozó előrejelzését:
a decemberi 2,5 százalékos előrejelzés helyett már csak 0,7 százalékot vár.
A nagy hitelminősítők közül legutóbb a Moody’s vizsgálta felül Magyarországra vonatkozó értékelését, ott optimistábbak: egy százalékot jósolnak idénre.
A Fitch szerint jövőre 3,1 százalékkal bővülhet a GDP, köszönhetően annak, hogy a fogyasztás felpörög, a beruházások újra bővülni kezdenek, a folyamatban lévő autó és akkuipari projektek pedig termelésbe állnak.
Az infláció 2025-2026-ban 4,6 százalék körül lehet, jóval a jegybank 3 százalékos célja fölött – nem mellesleg jóval a BBB besorolású országok 2,9 százalékos mediánértéke fölött.
A költségvetés elsődleges egyenlege egyensúly közelében lesz, ami 4,6 százalékos, 2026-ra 4,1 százalékos GDP-arányos hiány eredményez majd. Az államadósság lassan mérséklődik, a GDP-arányos mutatót 2026 végére 72,2 százalékra várja a Fitch.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.