szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több mint 300 milliárd euró hagyta el a déli uniós tagállamokat és Írországot az utóbbi egy évben. Majdnem ugyanennyi tőke ugyanakkor meg is jelent az eurózóna központi magjának számító országokban. A folyamat erodálja a közös valutát.

A július 31-ével bezárult üzleti évet nézve elmondható, hogy 326 milliárd euró tőke hagyta el Portugáliát, Spanyolországot, Görögországot és Írországot egy év alatt - írja a Bloomberg. A tőkekivonás rendkívül érzékenyen érinti ezen országokat, az euróövezet magországai, mint például Németország és Franciaország ugyanakkor komoly mértékben profitálnak a tőke kiáramlásábal, mivel majdnem ugyanekkora összeg az ő bankjaikban jelent meg.

A görög Eurobank, a déli uniós tagállam második legnagyobb hitelezője, egy év alatt például elvesztette betétjeinek 22 százalékát, a spanyol Banco Popular Espanol csak idén júliusban a betétek 9,5 százalékáról volt kénytelen lemondani. A tőke kiáramlása komoly veszélyt jelent a közös uniós valutára, az euróra is, mivel ezzel az egységes európai monetáris unió alapkövei kérdőjeleződnek meg. A periféria bankjai kénytelenek magasabb kamatokat kínálni, hogy a tőke ne meneküljön el, a magasabb kamatok következtében ezekben az országokban viszont a vállalatoknak nagyobb kamatot is kell fizetniük a hitelekért, így a gazdasági növekedést is nehéz elindítani ekkora eltéréssel.

AP / Emilio Morenatti

A helyzet súlyosságára már a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is felhívta a figyelmet. A nemzetközi pénzügyi szervezet szerint a nemzeti vonalak mentén történő fragmentáció véget vethet a gazdasági és pénzügyi integrációból származó előnyök kiaknázásának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!