Tetszett a cikk?

Demján Sándor azt mondta, hogy minden bérből és fizetésből élő valójában az állam strómanja, ugyanis a bérköltségek egyharmada marad csupán a munkavállalóknál. Ezzel pedig Magyarország veszít nemzetközi versenyképességéből.

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke erről az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén beszélt - számolt be a Magyar Rádió. Demján szerint Magyarország elvesztette a versenyképességét az uniós országok között, méghozzá azért, mert idehaza nagyon magasak az adók, és ezzel összefüggésben a jó fizikai szakmunkásokat elveszítjük, ők ugyanis elmennek Magyarországról.



"A kamarák évekkel ezelőtt felhívták a figyelmet arra, hogy Magyarország folyamatosan veszít a versenyképességéből, és ez még súlyosabbá válik attól, hogy a környező országokban a versenyképesség gyorsabban emelkedik. Ilyen összefüggésben Demján Sándorral nagyon sok ponton hasonlóan látjuk a világot, legfeljebb mi nem fogalmazunk olyan élesen, mint ahogyan ő szokott" - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.



A versenyképesség legnagyobb problémája Magyarország tekintetében a magas adók, és az, hogy a különféle szisztémák nincsenek összekötve; az oktatási rendszer nem függ a munkaerőpiactól, az egészségügy nem függ a munkaerőpiactól, gyenge a szakképzés, és sorolhatnám még ezeket az elemeket, aminek az a végeredménye, hogy kicsi a gazdaságban az a munkaerőkör, amely ténylegesen és jól eladható.



A Pénzügyminisztérium szerint viszont Magyarország versenyképessége több mint egy éve ismét javul. Ezt jelzi a tárca szerint az is, hogy nő a foglalkoztatottság. Jövőre a kormány jelentős csökkentést tervez a személyi jövedelemadó elvonásban, és némileg kedvezőbbé válnak a járulékszabályok is. Novembertől mérséklődik az egészségügyi hozzájárulás, és az szja-változások hatására mintegy 100 millió forinttal több marad majd az adózóknál.



A Pénzügyminisztérium szerint Magyarország hosszabb távon nem az olcsóbb bérekkel kíván versenyképes maradni, de a munkajövedelmek alakulása nagyban függ a termelékenységtől és a gazdasági növekedéstől.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!