Nem a budapestiek feszítik ki a legjobban magukat azért, hogy megszerezzék a vágyott lakást – itt vannak az első adatok az Otthon Start hitelről

Szeptembertől elérhető a 3 százalékos lakáshitel, nagyon sokan kevés önerővel vágnának neki a lakásszerzésnek. Mi mindent lehet tudni az eddigi érdeklődőkről?

  • HVG HVG
Nem a budapestiek feszítik ki a legjobban magukat azért, hogy megszerezzék a vágyott lakást – itt vannak az első adatok az Otthon Start hitelről

Több mint négyezren érdeklődtek eddig a kormány új kedvezményeshitel-konstrukciója, az Otthon Start iránt a Bankmonitor kalkulátorát használva – írta pénteken a Bankmonitor, amely megyei bontásban is bemutatta az adatokat.

Kiderült: az érdeklődők bő harmada Budapesten szeretne ingatlant vásárolni. Nem meglepő módon a fővárosban hajlandók a legtöbbet költeni a házvásárlásra, és az igényelt kölcsönösszeg is itt a legmagasabb. Ezen adatok mellett már meglepő, hogy

nem a budapestiek feszítik ki a legjobban magukat azért, hogy megszerezzék álmaik otthonát.

A szeptemberben induló fix 3 százalékos kamatozású Otthon Start hitelre már most sokan készülnek, például ellenőrzik, hogy jogosultak-e a kérdéses kölcsönre. A Bankmonitor oldalán július 7-étől elérhető kalkulátoron a legtöbb érdeklődő (33,46 százalék) a fővárosban szeretne ingatlant vásárolni a támogatás kihasználásával. Még Pest megyében is kiemelkedő az érdeklődés, a kalkulálók 13,81 százaléka szeretne ott Otthon Start hitelből lakást vásárolni. Vagyis elmondható, hogy a főváros és az agglomeráció egyes települései messze a legnépszerűbb célpontok az első lakást keresők számára. 

Az Otthon Start hitel tényleg a csalárd osztogatás állatorvosi lova

Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is?

Sokan keresnek még Győr-Moson Sopron megyében is ingatlant, onnan került ki az érdeklődők 5,09 százaléka. 

A budapestieknek kell a legtöbb hitel a vásárláshoz 

Nem meglepő módon a fővárosi érdeklődők vásárolnának a legdrágábban ingatlant. A budapesti érdeklődők átlagosan 55,4 millió forintért vásárolnának lakást. Budapesten kívül még Győr-Moson-Sopron megyében is átlépi az átlagos vételár az 50 millió forintot. Tolna megyében fizetnék ki a vevők a legkevesebbet egy ingatlanért, ott az átlagos vételár 34,2 millió forint. (Közel 40 százalékkal drágábban vennének Budapesten ingatlant Otthon Start hitelből az érdeklődők, mint Tolna megyében.) 

A fővárosban a jelenlegi bő 1 millió forintos átlagos négyzetméterár mellett (már a tavalyi évben is nagyon közel volt az egymillió forintos szinthez az átlag) olyan nagy alapterületű ingatlant ennyi pénzből sem lehet vásárolni. A kedvezmény vételárkorlátját csak elenyészően ostromolják, az érdeklődők alig több mint 3 százaléka keresne 90 millió forintnál drágább lakást – hangsúlyozta a közlemény.

A magasabb vételár persze jellemzően nagyobb kölcsönösszeggel is párosul: a fővárosiak szeretnék a legtöbb hitelt céljuk megvalósításához, az átlagos kölcsönösszeg itt 39,1 millió forint volt. A legkisebb hitelösszeget Jász-Nagykun-Szolnok megyében vennék föl, átlagosan 25,2 millió forintot.

Bankmonitor

Sokan kevés önerővel keresnek lakást

Sokan kevés önerővel szeretnék kihasználni az új támogatott hitelt. Az érdeklődők több mint fele kevesebb mint 20 százalék önerővel tervezi kihasználni az Otthon Start programot. Ennek tudatában nem meglepő, de az érdeklődők a vételár átlag 76,62 százalékát finanszíroznák meg a hitelből.

Az már sokkal meglepőbb lehet, hogy nem Budapesten szeretnének a legkevesebb önerővel lakást vásárolni. Vagyis a magas vételár és kölcsönösszeg nem jár automatikusan alacsony önerővel. A pestiek ugyanis átlagosan 70,65 százalékát szeretnék hitelből finanszírozni. Ebből a szempontból Somogy megye emelkedik ki, ott ugyanis az átlagos kölcsönösszeg az átlagos vételár 78,24 százalékát teszi ki.

Az érdeklődők a fizetésüket nem terhelnék meg jelentősen. Ez a mutató Békés megyében a legalacsonyabb, ott átlagosan a fizetésük 20,78 százalékát költenék a kölcsön törlesztésére, míg Hajdú-Biharban, ahol a legnagyobb ez az arány, 27,40 százalékkal.

Vagyis az ingatlan és a jövedelem terheltsége szempontjából olyan drasztikus különbségeket nem látni az egyes megyék között.

Felmerülhet a kérdés, hogy az érdeklődők hány százaléka feszítené ki igazán magát. A Bankmonitor szakértői ezt a határt a 80 százalék feletti kölcsönösszeg/ingatlanérték arány, valamint 40 százalék feletti törlesztőrészlet/nettó jövedelem arány együttes fennállásánál húzták meg. Ezek azok az érdeklődők, akik ingatlan- és jövedelemoldalról is eléggé megterhelnék magukat: az érdeklődők nagyjából 11 százaléka sorolható ide.

A részletszabályokat várhatóan jövő hét elejéig bocsátja társadalmi egyeztetésre a kormány, abból még sok fontos részlet kiderülhet.

Nyitókép: Makett egy lakásvásáron – fotó: Túry Gergely

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek