Tetszett a cikk?

Tovább gyengült a forint pénteken, egyes elemzések szerint a kormány összehangolt nyilatkozat-támadásának hatására. Más szakértők viszont külföldi fejleményeket sejtenek a forint gyengülése mögött.

A bankközi devizapiacon a pénteki nyitáskor 249,10 forintra ugrott az euró árfolyama, ez csaknem 2 forinttal magasabb az előző napi záróárfolyamnál. A forint 57 bázisponttal 11,78 százalékig gyengült a sáv erős oldalán.

A kereskedés első órájában 248,20 és 248,80 közötti árfolyamon kereskedtek az euróval.

A kereskedők elmondása szerint a piac aktívabb a szokásosnál, és nem kizárt a forint további gyengülése, az euró árfolyama akár a 250-es szintet is elérheti. A forint gyengülését részben a jegybank és a kormány között kiújult árfolyamvitával magyarázzák a piacon.

Támad a kormány

A kormányfő, a pénzügyminiszter, a gazdasági tárca vezetője, valamint az üzleti szféra szereplői élesen bírálják az erős forintárfolyamot és ezen keresztül a jegybankot - írja a Világgazdaság. 

A lap szerint elsőként Draskovics Tibor pénzügyminiszter szerdai interjújában támadta a Magyar Nemzeti Bankot. Úgy vélte, az infláció alakulása a jegybank számára megnyitja az utat a kamatcsökkentések előtt, ennek eredményeképpen pedig – a szavai szerint mind a kivitelre, mind a hazai piacra termelő cégeket sújtó – erős forint gyengülhet.

A jelenlegi forintárfolyam oktalan nyomást helyez a belső piacra termelőkre, indokolatlan versenyelőnyt biztosít az importőröknek és hátrányba hozza az exportőröket – hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a legnagyobb exportőrökkel folytatott konzultációja után tartott sajtótájékoztatón. Bogsch Erik, a Richter Gedeon Rt. vezérigazgatója néhány napja a Világgazdaságnak adott nyilatkozatában hasonló állásponton volt.

A társaságokkal folytatott megbeszélésen részt vevő Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter pedig kiemelte: a munkahelyek megőrzése, a vállalatok tönkremenetelének elkerülése érdekében a kurzust másik pályára kell állítani. 

Az oroszok miatt gyengül?

Nem a hazai hírek, hanem a szerdán kipattant újabb orosz vállalati botrány (Vimpelcom) miatti nagyobb portfolióátrendezések állhatnak a forint gyengülése mögött az euróval szemben - írta a Portfolio Németh Dávidra, az ING Bank elemzőjére hivatkozva. Az állampapírok másodpiacán ugyanakkor a a híroldal által idézett szakértő elmondása szerint nem látszik különösebb mozgás, jellemzően 5 bázispontos hozamelmozdulások figyelhetők meg.

Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője azt mondta a Portfolionak, hogy a mostani forintgyengülés nem nevezhető rendkívülinek, véleménye szerint a hazai fizetőeszköz fokozatosan tovább fog gyengülni, mely nem jelenthet gátat a további mérsékelt kamatcsökkentéseknek a következő hónapokban.



HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Járai: gyors kamatcsökkentéssel összeomolhat a forint

Az MNB elnöke szerint a gyors kamatcsökkentések valószínűleg a forint összeomlásához vezetnének, ugyanakkor megjegyezte, hogy egy kissé gyengébb, de stabil forint kedvezőbb lenne a magyar gazdaság számára. A bejelentés egyes elemzések szerint szóbeli intervenciónak minősülhet.

Gazdaság

Nagyot nyekkent a forint a bankközi piacon

Nagyot esett a forint az elmúlt órákban: a reggeli 245 forint/euró körüli kurzusról kora délutánra 247,5 forintig erősödött az euró. Ez a tegnapi záróárhoz képest 2 forintos euróerősödét jelent.

MTI Gazdaság

Tovább gyengült a forint

Az eurót reggel 246,45/55 forinton, míg előző nap délután 245,80-246,20 forinton jegyezték a bankközi piacon.

MTI Gazdaság

"A forint túl erős, a kamat túl magas"

Az erős magyar forint, amit a magas kamat idéz elő, károkat okoz az exportnak, és a beáramló olcsó import a helyi cégeket sújtja - jelentette ki Draskovics Tibor magyar pénzügyminiszter a Reutersnak.

Gazdaság

Gyurcsány: "beledöglünk ebbe az erős forintba"

A gyengébb forint és az alacsonyabb kamatok mellett érvelt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtökön egy televíziós műsorban. A kormányfő szerint az erős forint hatásai a kis- és középvállalkozásokat és az exportőröket érinti leginkább, és munkahelyek is veszélybe kerülhetnek.

MTI Itthon

Gyurcsány: erősből a paprika jó, a forint nem

A miniszterelnök szerint miután Magyarország közös vagyonának növekedését kizárólag belső piacaira nem alapozhatja, és termékeinek, szolgáltatásainak jelentős részét külföldön kell értékesítenie, az adásvétel sikere elsősorban azon múlik, hogy az ellenértékül kifizetett euróért, dollárért, minél több forintot kapjon.