szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gerhard Schröder német kancellár az európai stabilitási és növekedési paktum átfogó reformját sürgette, és leszögezte: a helyes pénzügypolitikát, amely a stabilitást és a növekedést egyformán segíti, nem szabad egyedül azon lemérni, hogy az adott ország átlépi-e vagy nem a háromszázalékos deficitküszöböt.

Schröder a Financial Times Deutschland hétfői számában megjelent írásában a paktummal kapcsolatos tárgyalások előtt pontosította a német elképzeléseket.
 
Szerinte az Európai Bizottságnak a GDP-arányos államháztartási hiányon, mint kritériumon kívül figyelembe kellene vennie egyéb körülményeket is, mielőtt elindítja a paktumot megszegő országgal szemben az akár pénzbüntetésbe torkolló eljárást. Schröder az egyéb körülmények közé sorolta a szociális reformokat, a konjunktúra élénkítését elősegítő kiadásokat és más terheket.

Schröder először javasolta, hogy egy-egy országnak az euróövezeti infláció visszaszorításában játszott szerepét is figyelembe kell venni.

A német infláció az euróövezet átlaga alatt van, ezzel szemben az ország tavaly harmadik egymást követő alkalommal szegte meg azt a szabályt, hogy az államháztartási hiánynak nem szabad meghaladnia a GDP 3 százalékát. Németországban 2004-ben a deficit 3,9 százalék volt, de Hans Eichel pénzügyminiszter azt ígérte, hogy az idén 3 százaléknál kisebb lesz.

A német kancellár szerint az inflációs tendenciák visszaszorításában játszott szerepen kívül azt is figyelembe kell venni, hogy egy adott ország mennyiben járul hozzá az EU költségvetéséhez. Németország a legnagyobb nettó befizető, vagyis a közös költségvetéshez való hozzájárulás és a kapott EU-pénzek különbsége Németország esetében a legnagyobb. Schröder sürgette, hogy Németországnál vegyék figyelembe a kelet-német területek felzárkóztatásáért vállalt terheket is.

Schröder három feltételcsoportot állított össze, amelyeket szerinte az államháztartási hiány megítélésekor figyelembe kell venni. A már felsoroltakon kívül értékelni kell az olyan reformokat is, amelyek rövid távon bevételkiesést okoznak, de hosszabb távon javítják egy ország versenyhelyzetét. A kancellár szerint az euróövezet országai számára nem csak a súlyos recesszió, hanem már a stagnálás időszakában is "nagyobb játékteret kell biztosítani a konjunkturális impulzusok kibocsátásához".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Dagad a mellékjövedelem-botrány Németországban

Tegyék nyilvánossá a politikusok vállalatoktól húzott mellékjövedelmeit – követelte egy pénteki lapinterjúban a német értékpapír-tulajdonosok védegyletének vezetője. Ulrich Hocker szerint mindenekelőtt a politikának lenne a feladata az átláthatóság biztosítása.

MTI Gazdaság

Öt év után újra bővül a német autópiac

Öt év óta első ízben bővült tavaly a német autópiac: az év végén megnőtt vásárlásnak, az új modelleknek és a dízel autók növekvő népszerűségének köszönhetően egy százalékkal több, 3,27 millió új autót helyeztek forgalomba.

Gazdaság

Egyeurós állások Németországban

Az úgynevezett egyeurós órabért fizető munkákat tavaly vezették be Németország egészében a tartósan munka nélkül levők körében. A közületi, kulturális és szociális szférában nonprofit munkáltatók alkalmazhattak közmunkára a kezdeményezés keretében tartósan munka nélkül lévő személyeket.