szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A piacvezető és kisebb kiadók az elmúlt évben 58,2 milliárd forintos forgalmat regisztráltak, ami két százalékos növekedés a 2003-as 56,8 milliárd forinthoz képest. Visszaesés volt a szépirodalmi művek terén, nőtt az oktatási- és szakkönyvpiac, nőtt a CD-ROM eladás.

Folytatódott a honi könyvforgalom bővülése 2004-ben; a közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek ismét a piac első helyére kerültek - jelenti a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE).
 
Az összes hazai kiadó 58,2 milliárd forintos forgalmat regisztrált, ami két százalékos növekedést jelent a 2003. évi 56,8 milliárd forinthoz képest.

A 149 piacvezető kiadó tavaly 52,3 milliárd forint értékben forgalmazott könyveket, az import könyvek forgalma négymilliárd forintot tett ki. Az adatot nem szolgáltató, illetve egy-két könyvet publikáló kis cégek becsült forgalma 800 millió forint volt.   

Az áfa-csökkenés ármérséklő hatása, továbbá az őszi akciók, illetve a különböző társadalmi csoportoknak nyújtott kedvezmények, a klubrendszer árengedményei révén tíz százalékkal, mintegy ötmilliárd forinttal kevesebbet kellett fizetni a könyvekre nyomtatott fogyasztói árnál.
   
A könyvforgalom tematikai megoszlását illetően a közoktatásban használt könyvek ágazatának növekedése néhány év szünet után újra a piac élére juttatta a közoktatási tankönyvek és nyelvkönyvek körét: a 2004. évi forgalomból 26,4 százalékkal részesedtek.
   
Az ismeretterjesztő könyvek piaca az összforgalom 25,2 százalékát tette ki. A szakkönyvek, lexikonok, szótárak, tudományos művek, valamint a felsőoktatásban használatos kiadványok elmúlt évi összforgalma a piac 17,9 százaléka volt. (Ebben az ágazatban volt érzékelhető a legerőteljesebb csökkenés, a szegmens 2003-ban még az összforgalom 20,6 százalékát tette ki).
   
Visszaesés mutatkozott a szépirodalmi művek terén is: forgalmuk tavaly a könyvpiac 16,2 százalékára esett vissza az előző évi 17,2 százalékról.
   
A gyermek- és ifjúsági könyvek tavalyi forgalma az összforgalom 7,9 százalékát tette ki, ami 1,3 százalékos csökkenés 2003-hoz képest.
   
Az MKKE statisztikája szerint a legdinamikusabb növekedést egyebek között a CD-ROM-ok piacán tapasztalták: 2004-ben már 3,6 milliárd forintért adtak el lemezeket a 2003-as 2,6 milliárd forintos forgalom után.
   
A könyvpiac koncentrációjában nem történt lényegi változás: tavaly tizenhárom kiadó képviselte az összforgalom 54,4 százalékát.
   
Számottevően növekedett viszont a külföldi tulajdonú könyvkiadók magyarországi piaci részesedése: arányuk az elmúlt évben 25,8 százalékra nőtt a megelőző évi 23,6 százalékról; összességében 13,4 milliárd forintos forgalmuk volt.
   
Az MKKE még nem közölt adatokat a tavalyi átlagos példányszámra vonatkozóan, de a korábbi adatsorokból kitűnik, hogy a rendszerváltás óta 2003-ban volt a legalacsonyabb a forgalmazott könyvek átlagos példányszáma: 3544 (1990-ben még 15 200). Az akkori összpéldányszám 32 millió 627 ezer volt, ami megközelítette az 1989 óta rögzített leggyengébb év adatát (2001-ben 32 millió 615 ezer könyvet értékesítettek).

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hárs Géza Kult

Nem létező könyvmarketing helyett

A második legnagyobb hazai írószervezet, a Szépírók Társasága programot indít A könyv utóélete címmel. Egy igazi „művházi” műfajt elevenítenének fel, az író-olvasó találkozókat. A könyvterjesztés hiányosságait próbálnák vele pótolni, legalább részben átvenni a tulajdonképpen nem létező hazai szépirodalmi marketing szerepét.

Kult

Fesztivál zűrzavar idején

A XI. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál (április 22-25.) meghívottja Németország, s az egyik díszvendég Günter Grass. Egy sikerágazat önmagát ünnepli. Közben májustól egy teljesen új kontextusban kellene megmutatnia magát a magyar irodalomnak. Menni fog?