Megjelent az új készpénztörvény! Milyen kötelezettségekkel kell számolniuk a cégeknek?
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az európai sajtó és a politikusok egy része heves támadásokkal reagált Bush amerikai elnök döntésére, hogy Paul Wolfowitzot jelölik a Világbank júniusban megüresedő elnöki székébe. Mások viszont rámutatnak, Wolfowitz kvalitásai, vezetői képessége kíváltképp alkalmassá teszik e 10 ezer főt számláló, az utóbbi időben helyét kereső intézmény megújítására.
Jónéhányan keményen bírálják az iraki háború kitervelőjének, és a megelőző csapások fő szószólójának, héják héjájának kikiáltott Wolfowitz kinevezését a Világbank élére, és attól tartanak, hogy a Világbank – amely az elmúlt években szemmel láthatóan szerepvesztéssel küszködött - ezzel tovább fog marginalizálódni, és menthetetlenül „az amerikai külpolitika eszközévé silányul”.
Érdemes közelebbről szemügyre venni azokat a külpolitikai célokat, amelyeket a Bush-kormány fejlesztési elképzeléseivel kíván alátámasztani. Elsősorban a Közel-Keleten, de más térségekben is, azokat az államokat jutalmazná, amelyek a békét, a demokratikus utat választják, amelyek készek munkahelyeket teremteni a kiábrándult, és vallási fanatizmusba menekült munkanélküli fiatalok foglalkozatására, amelyek erősítik a kiszámíthatóság és stabilitás zálogának tekintett középosztályt, amelyek valóban harcolnak a korrupció ellen. Bush stratégiájában Wolfowitz személye lenne a garancia, hogy a gazdaságfejlesztés még egyértelműbben a biztonságpolitika, más szóval a terrorizmusellenes harc szolgálatába álljon.
Keresve se tudtak volna erre jobb szervezetet találni, mint a Világbankot: évente 20 milliárd dollár összegű kölcsönt helyez ki, az infrastruktúrális beruházások finanszírozása terén 60 évnyi tapasztalatot halmozott fel, kíváló szakértői hálózattal rendelkezik, és tudja, hogyan kell helyi szakembereket kiképezni, akik majd gondoskodnak a reformok fenntarthatóságáról.
Ám a szervezet az utóbbi időben elbizonytalanodott, és keresi helyét a megváltozott körülmények között. Sokat javult ugyan a helyzet, amióta James Wolfensohn, az amerikai állampolgárságot felvett ausztrál nagybefektető, a 90-es évek elején átvette a bank irányítását: a kliensekkel szemben mutatott korábbi arroganciát ügyfélbarát viselkedés, a washingtoni központ halogató döntéseit gyorsabb ügymenet váltotta fel. Számos regionális igazgatót munkatársaival együtt a helyszínre, tehát a tagországokba vezéreltek, ezzel próbálták kivédeni azt a közkeletű vélekedést, hogy a bank jól fizetett bürokratái bezárkóznak a washingtoni üvegpalota termeibe, és nincsenek tisztában a szegények életkörülményeivel.
Persze, gondok továbbra is akadtak: a Világbank részben profitorientált vállalkozásként, részben pedig segélyszervezetként működik, és gyakran került szerepzavarba. Hatalmas elánnal nyújt kölcsönöket olyan országoknak, amelyek ezeket a tőkepiacról nevetve fel tudnák venni, viszont csak szűkösen tudja támogatni a legszegényebb országokat. Szakemberek már régóta rámutattak a bank dilemmájára: azok az országok tudják visszafizetni a kölcsönöket, amelyek igazán nem szorulnak rá, akik viszont rászorulnak, gyakran a segélyeket sem használják hasznos célra, a korrupt vezetők saját zsebeiket tömik meg velük. A bank persze kondiciókkal adja a kölcsönöket, illetve a segélyeket, de ha nincs igazi ösztönzőerő, akkor a feltételek helyi betartása kétséges. Márpedig a banki alkalmazottak a minél nagyobb hitelkihelyezésekben érdekeltek, eszerint kapják a bónuszt és az előléptetést.
A markáns, jó szervezőkészséggel megáldott Wolfowitz-cal az élén a bank visszanyerheti korábbi nimbuszát – irja a „Rendszerváltás a Világbankban” c., cikkében Allan Meltzer professzor. (A cikk a Wall Street Journalban jelent meg). A Meltzer nevével fémjelzett, néhány éve közzétett, független szakértők által készített jelentés a bank teljes reformját szorgalmazta. (Érdekes, hogy Jeff Sachs, a híres amerikai közgazdász, aki a jelentés egyik szerzője volt, most élesen kirohant Wolfowitz jelölése ellen. Egyes rossznyelvek szerint arra számított, hogy őt fogják jelölni).
Meltzer szerint itt az ideje, hogy a Világbank vezető szerepet játsszon a demokrácia elterjesztésében, a legszegényebb országok életszinvonalának, és életminőségének javításában. Határozottan meg kell szűrni, kik kapják a kölcsönöket, zsarnokok és diktátorok pedig kerüljék a bank pénztárát. Csak azoknak az országoknak adjon támogatást a bank, amelyek azt valóban a szegénység visszaszorítására, gazdaságfejlesztésre használják. A közepes jövedelmű országoknak inkább tanácsokat adjon, a legszegényebbeknek viszont térítésmentes, ám szigorúan ellenőrzött segélyt. A bank alkalmazottait ne a folyósított kölcsönök, hanem a programok eredményessége alapján értékeljék. Legyenek egyértelmű felelőseik a programok végrehajtásának. A regionális bankokkal (ilyen a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank is) legyen jobb a munkamegosztás, kerüljék az átfedéseket.
Wolfowitz – aki határozott egyéniség, és tudja, hogyan kell a döntéseket egy nagyszámú szervezetben keresztülvinni- a legalkalmasabb ember e feladatok végrehajtására - írja a professzor, és ezzel a nézetével nincs egyedül. Véleményével lehet egyetérteni, lehet vitázni, mindenesetre a világnak tudomásul kell vennie, hogy júniustól, amikor Wolfensohn megbizatása lejár, nagy valószínüséggel a 61 éves, matematikusnak indult, ám menetközben politikussá transzformálódott Wolfowitz fogja irányítani a fejlesztésre szakosodott legfontosabb nemzetközi intézményt.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.
Még mindig nem örök, de a most várhatónál hosszabb és egészségesebb életet ígérnek a longevity módszerei.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy az övé a politikai, illetve a jogi felelősség és szívesen bíróság elé áll, hogy ott védje meg az igazát.
Sokszor kipróbált eszközökkel, ígéretekkel és kedvezményekkel igyekszik visszacsábítani híveit a választások előtt az Orbán-kormány.
A lyuk beomlott, és maga alá temette a 17 éves Riccardo B.-t.
Az eddigi vizsgálatok szerint mindkét hajtómű üzemanyagszabályozói ki voltak kapcsolva, ami magyarázhatja, miért zuhant le a gép.