szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Magyar Fejlesztési Bankon (MFB) belül alakul ki az az egységes intézményrendszer, amely a vállalkozók számára hitel- és tőkejuttatást, valamint garanciát nyújt, s gyakorlatilag az MFB a Magyar Vállalkozások Bankjaként (MVB) is működik – jelentette be a kabinet döntését Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter.

„Az összes állami mikro-, kis- és középvállalkozási feladat és tevékenység összehangolva jelenik meg a vállalkozók bankjában, a Magyar Fejlesztési Bankban, miközben ezt a feladatot ellátó teljes intézményrendszert összevonjuk” – mondta Kóka. Az MVB célja, hogy több vállalkozás az eddiginél egyszerűbben és olcsóbban jusson pénzhez, az eddigi szétaprózott, bürokratikus ügyintézés helyett a saját kereskedelmi bankjánál megkaphassa a hitelt, a tőkejuttatást vagy a garanciát.

A Magyar Vállalkozások Bankja 64 százalékos tulajdonosa lesz a Hitelgarancia Rt.-nek, amelybe két lépcsőben beolvad a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt., a Regionális Fejlesztési Finanszírozási Rt., a Regionális Fejlesztési Holding Rt. Az MVB-hez csatolják a Regionális Fejlesztési Társaságokat. Közvetlenül az MFB alá tartozik majd a Magyar Vállalkozásfejlesztési Kht., a VÁTI Kht., a PROMEI Kht., amelyeket össze is vonnak, s az MVB lesz a gazdája az Informatikai Kockázati-Tőkealapkezelő Rt.-nek is.

„Az átszervezés révén több száz millió forintot lehet azonnal megtakarítani, s ha a hatékonyságjavulással is számolunk, akkor ez az összeg több milliárd forintra rúg" – fogalmazott a miniszter. Hozzátette, hogy a megspórolt pénzeket ezután a vállalkozások segítésére lehet fordítani a szétaprózott intézmények, annak vezetői, felügyelőbizottsági tagjai helyett.

Kóka János elmondta, hogy a hiteleket, a tőkejuttatást, valamint a garanciavállalásokat a kereskedelmi bankokon keresztül érhetik el a vállalkozások, azaz a kereskedelmi bankok lesznek az MVB ügynökei.

A számok azt mutatják, hogy miközben pályázati támogatásként 1998-2002 és 2005-2005 között egyaránt 46,5 milliárd forinthoz jutottak a vállalkozások, addig az előző időszakban 23,7 milliárd hitelhez, 2002-2005 között viszont 342,6 milliárdhoz – ismertette Kóka János.

A Magyar Fejlesztési Bank neve – a nemzetközi ismertség miatt is – megmarad, a szervezeti átalakítás december végéig befejeződik annak érdekében, hogy a 2007-től érkező európai uniós támogatásokat már az új intézményrendszer szolgálja ki – mondta a miniszter.

Kóka beszélt arról is, hogy MVB-hez kötődik a Hitelgarancia Rt. és a Magyar Követeléskezelő Rt., a két pénzügyi szervezet révén több száz milliárd forintos finanszírozási lehetőségek nyílnak meg követelések vásárlására illetve faktorálására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Kóka szerint Magyarország tesz a legtöbbet a zöldenergiáért

Térségünkben a megújuló energiaforrások elterjedése érdekében Magyarország teszi a legnagyobb erőfeszítéseket - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter, aki szerint a megújuló energiaforrások hatékonnyá tételéhez még sok innovációra van szükség.

MTI Gazdaság

Kóka: 2008-ig teljesíthetjük az euróbevezetés feltételeit

Kialakulhat gazdasági és politikai konszenzus arról, hogy Magyarország 2008-ig teljesítse az euró bevezetésének feltételeit, és döntsön az euró 2010-es bevezetéséről - mondta Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter az Országgyűlés Gazdasági Bizottságának ülésén szerdán.

MTI Itthon

Kóka gurító radarokat akar reptérre

Kóka János gazdasági miniszter pénteken elrendelte, hogy a Ferihegyi repülőtéren az év végéig helyezzenek üzembe olyan új gurító radarokat, amelyek mérni tudják a repülőgépek sebességét gurulás közben, és adott esetben figyelmeztetésül szolgálnak a legénységnek, ha túl gyorsan haladnak.

Gazdaság

Kóka: Londonban díjazták az őszinteséget

Megvétózza-e Magyarország a Tony Blair által fontolóra vett EU költségvetési tervezetet, ha az számunkra kedvezőtlen irányt vesz? – kérdezte egyebek között a hvg.hu Kóka János gazdasági minisztert, aki kedden felszólalt a Brit Gyáriparosok éves közgyűlésén, korábban pedig Skóciában tárgyalt magyarországi befektetésekről.

Cégvilág

Két új MFB-cég.

A Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) 100 százalékos tulajdonában lévő Corvinus Nemzetközi Befektetési Rt.

MTI Gazdaság

Százmillió eurós hitelkerethez jutott az MFB

A Magyar Fejlesztési Bank Rt. (MFB) a Sikeres Magyarországért Önkormányzati Infrastruktúrafejlesztési Hitelprogram részleges refinanszírozására az Európai Beruházási Bankkal (EIB) 100 millió euró összegű hitelkeret-megállapodást írt alá 2005. november 22-én Luxemburgban.

Hét nap

FÉLMILLIÁRDOS MFB-TENDER

Nettó 450 millió forintért ad fel hirdetéseket, szervez tévé- és rádiókampányt és alakítja ki az állami tulajdonú...